Tydzień skamieniałości – V Międzynarodowy Kongres Paleontologiczny w Paryżu

Po raz piąty odbył się International Palaeontological Congress (IPC), czyli Międzynarodowy Kongres Paleontologiczny, zorganizowany w dniach 9-13 lipca 2018 r. w Paryżu pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Paleontologicznego (IPA) . To wielkie święto paleontologii, odbywające się cyklicznie co cztery lata, począwszy od 2002 roku. W wydarzeniu wzięło udział ponad 1000 naukowców z całego świata, w tym również dr Izabela Ploch z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB.


Tematyka Kongresu była bardzo zróżnicowana: od prekambryjskiej po czwartorzędową faunę i florę. Dyskutowano również o ewolucji w czasie i przestrzeni, kryzysach i wielkich wymieraniach w historii Ziemi, biostratygrafii, paleogeografii, zróżnicowanych paleośrodowiskach oraz o najnowszych metodach badawczych pozwalających na ich określenie.

ipc groupe1

Uczestnicy V Międzynarodowego Kongresu Paleontologicznego. Zajęcia odbywały się na Uniwersytecie Paryskim - Sorbonie i Narodowym Muzeum Historii Naturalnej

Jednym z dominujących tematów były zagadnienia związane z istotnym okresem permu, kiedy następowały ogromne zmiany w życiu na Ziemi. Licznie prezentowane były najnowsze badania omawiające pierwsze formy życia w prekambrze czy dewoński kryzys przyczyniający się do zaistnienia jednego z pięciu wielkich wymierań w naszej historii. W ramach Kongresu odbyły warsztaty, wycieczki terenowe, wystawy i inne zajęcia związane z paleontologią.

ipc5 1

Kongres Paleontologiczny to także liczne dyskusje i debaty

Państwowy Instytut Geologiczny – PIB reprezentowała dr Izabela Ploch, która przygotowała wspólnie z dr Hubertem Kiersnowskim poster prezentujący rozpoczęty w tym roku projekt pt. „Early Permian tetrapod footprints from the Central Sudetes (Poland) - new perspectives”. Jest to pierwszy projekt realizowanym w PIG – PIB w ramach programu Harmonia 9, dofinansowanego z Narodowego Centrum Nauki. Projekt dotyczy uzyskania kompletnego obrazu środowiska w dolnym permie niecki śródsudeckiej i prześledzenie jego zmian na podstawie szerokiego spektrum badań dla tego ważnego okresu, poprzedzającego rozpad superkontynentu Pangei i tzw. wielkiego permskiego wymierania. Planowane jest też ujednolicenie i uaktualnienie schematów stratygraficznych permu polsko – czeskiego pogranicza niecki śródsudeckiej. Na posterze prezentowano, między innymi, dotychczasowe doskonale zachowane, bogate znaleziska permskich tropów tetrapodów z tego obszaru, których badania będą nawiązywały do podobnych skamieniałości śladowych z sąsiednich basenów permskich.

ipc5

Kongres Paleontologiczny obfitował w ciekawe wykłady, prezentacje i inne wydarzenia

Następny Międzynarodowy Kongres Paleontologiczny odbędzie się w 2022 roku. Może gospodarzem będzie tym razem Polska?

Tekst: Izabela Ploch
Zdjęcia: https://ipc5.sciencesconf.org