Global Petroleum Show 2018 w Calgary

Global Petroleum Show (GPS) to jedna z największych światowych wystaw związanych z przemysłem ropy naftowej i gazu ziemnego. Tegoroczna edycja odbyła się w Calgary w Kanadzie w dniach 12-14 czerwca 2018 r. Podczas Global Petroleum Show firmy związane z branżą naftową zaprezentowały swoje produkty, innowacje i pomysły. Targi oferowały pokazy nowoczesnych technologii, wydarzenia branżowe, a także konferencje, seminaria, panele dyskusyjne i kursy dostosowane do potrzeb przedstawicieli przemysłu naftowego i gazowego.


Tegoroczna konferencja Global Petroleum Show składała się z bloków poświęconych zagadnieniom technologicznym, geopolitycznym i ekonomicznym. Dodatkowy blok poświęcony został kontynentowi afrykańskiemu.

Swój potencjał węglowodorowy prezentowały Indie, Algieria, Nigeria, Argentyna, Brazylia, Peru, Trynidad i Tobago, Meksyk, USA, Arabia Saudyjska, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ukraina i Holandia. Każdy kraj przedstawił aktualny stan prac i planowane działania związane z poszukiwaniem lub eksploatacją ropy naftowej i gazu ziemnego.

Argentyna rozwija i promuje swój projekt wydobycia gazu z formacji łupkowych. Indie aktywnie poszukują inwestorów, po wprowadzeniu znaczących zmian, polegających na powołaniu regulatora rynku gazu i ropy, wprowadzeniu procedury przetargu inwestorskiego oraz zainicjowaniu budowy węzła gazowego. Trynidad i Tobago jest liczącym się eksporterem gazu skroplonego, a Algieria pracuje nad zwiększeniem przepustowości swojej infrastruktury wraz z wzrostem prognoz wydobycia surowców. Holandia poszukuje inwestorów dla zaktywizowania branży poszukiwania ropy i gazu, zwłaszcza w świetle decyzji o zamknięciu wydobycia na ogromnym złożu Groningen.

Arabia Saudyjska, która rozpoczęła proces poszukiwania gazu niekonwencjonalnego, także poszukuje inwestorów. W swoim programie „Wizja 2030” Rijad postawił sobie za cel zwiększenie udziału gazu w miksie energetycznym kraju redukując udział ropy. Izrael, który przygotowuje się do kolejnej rundy przetargowej na koncesje podmorskie, także poszukuje inwestorów podkreślając swoje ogromne sukcesy ostatnich lat, to jest złoże Tamar i Lewiatan. Meksyk, we współpracy z kanadyjską prowincją Alberta, podjął się trudu przebudowy swojego rynku węglowodorowego, powołano nowego regulatora, który obejmie swoimi kompetencjami cały proces poszukiwania, wydobycia i transportu ropy i gazu.

Ukraina rozwija produkcję gazu w zachodnim i wschodnim basenie. W 2016 r. Kijów wydał zgodę na wykonanie 98 odwiertów za gazem, w ubiegłym roku liczba ta wzrosła do 120, a w tym roku ma wynieść 190. W 2020 r. Ukraina chce wykonać 275 odwiertów. Przygotowuje się tym samym to znaczącego wzrostu produkcji własnej gazu, w tym to celu przystosowało swoje prawodawstwo do unijnych regulacji, wdrożyła zasadę dostępu stron trzecich do infrastruktury (Third Party Access) i pracuje nad wdrożeniem unbundlingu, czyli rozdzieleniem działalności w obrębie przesyłania energii od wytwarzania i dostarczania (sprzedaży) tej energii do odbiorców końcowych.

Tekst: Grzegorz Makuch