Delegacja PIG-PIB w Chinach

W dniach 18 – 25 lipca 2018 r., na zaproszenie Chińskiej Służby Geologicznej (CGS), przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB w składzie: prof. Przemysław Borkowski, dr Wojciech Jegliński oraz dr Artur Skowronek odwiedzili Chińską Republikę Ludową, w celu odświeżenia i zacieśnienia współpracy pomiędzy służbami geologicznymi Polski i Chin. Delegacji naszych przedstawicieli towarzyszył dr Michał Tomczak z Uniwersytetu Szczecińskiego – doświadczony ekspert ds. współpracy polsko-chińskiej w dziedzinie geologii morza.


Na początku wizyty przedstawiciele PIG-PIB odwiedzili Pekin, gdzie znajduje się centrala Chińskiej Służby Geologicznej. Tam, pod przewodnictwem lidera pionu naukowego CGS prof. Yan Guangsheng’a odbyło się spotkanie delegacji z Polski z dyrekcją i pozostałymi wysokimi rangą przedstawicielami chińskiej instytucji. Uczestnicy spotkania zapoznali się z historią, strukturą i zakresem działalności obu służb. Omówiono także charakter aktualnej współpracy polsko-chińskiej prowadzonej przez CGS z Uniwersytetem Szczecińskim, głównie w zakresie geologii morza. W trakcie rozmów wyrażono także obustronną gotowość odnowienia i wspólnego zredagowania porozumienia o współpracy (tzw. Memorandum of Understanding -MoU), nakreślającego potencjalne kierunki przyszłej kooperacji. Podpisanie porozumienia zostało zaplanowane na przyszły rok, w trakcie rewizyty strony chińskiej w Warszawie.

Goście z Polski mieli okazję odwiedzenia The Beijing Institute of Exploration Engineering (BJIEE) – pierwszej chińskiej jednostki naukowej zajmującej się badaniami, produkcją, i sprzedażą diamentowych wierteł do głębokich wierceń w warunkach morskich i lądowych. Delegacja PIG-PIB zapoznała się z profilem działalności i największymi osiągnięciami Instytutu. Specjalną uwagę poświęcono rozwojowi technologii rdzeniowania podmorskich złóż hydratów gazowych.

Kolejny etap wizyty delegacji PIG-PIB w Chinach rozegrał się w Guangzhou (Kanton), gdzie mieści się siedziba chińskiej morskiej służby geologicznej - Guangzhou Marine Geological Survey (GMGS). W tym mieście - średnim, jak na warunki chińskie, bo zaludnionym "jedynie" przez ponad 14 mln mieszkańców - znajduje się główna kwatera GMGS. Guangzhou Marine Geological Survey dysponuje własnym 11-piętrowym hotelem, ośrodkiem naukowo-badawczym, własnym nabrzeżem, przy którym może cumować siedem pełnomorskich statków badawczych należących do GMGS, magazynami, warsztatami i zapleczem technicznym. W morskim oddziale CGS zatrudnionych jest około 800 osób.

W trakcie oficjalnego spotkania delegacji PIG-PIB z przedstawicielami GMGS, zarówno gospodarze jak i goście mieli okazję zaprezentować swoje doświadczenie, profil działalności oraz główne projekty badawcze prowadzone w dziedzinie geologii morza. Prof. Przemysław Borkowski przybliżył historię i strukturę PIG-PIB oraz główne kierunki działań, ilustrowane przykładami realizacji wybranych zadań polskiej służby geologicznej. Dr Wojciech Jegliński przedstawił stan rozpoznania geologicznego polskich obszarów morskich na przykładzie najistotniejszych opracowań kartograficznych zrealizowanych na przestrzeni ostatnich 50 lat. Z kolei dr Artur Skowronek zreferował prowadzone obecnie przez Oddział Pomorski kluczowe projekty skoncentrowane na badaniach geochemicznych dorzecza i estuarium Odry. Nakreślił również przyszły profil działalności Oddziału związany z badaniami oceanicznymi planowanymi w ramach rządowego Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów „PRoGeO”. Obustronne rozmowy pozwoliły na sformułowanie i wskazanie potencjalnych kierunków współpracy.

Polska delegacja miała również możliwość zwiedzenia pełnomorskiego statku badawczego o dźwięcznej nazwie „Hai Yang Di Zhi Ba Hao”. Jest to statek oddany do eksploatacji w 2017 roku, przeznaczony do badań sejsmicznych, prowadzonych z wykorzystaniem wielokanałowej aparatury geofizycznej najnowszej generacji, umożliwiającej rejestrację danych w technologii 3D. Polscy goście mieli okazję zwiedzić jednostkę, obejrzeć centrum przetwarzania danych, maszynownię i mostek. Statek wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt wiodących amerykańskich i europejskich producentów. Interesującym uzupełnieniem wizyty na statku była prezentacja filmów dokumentujących pomiary sejsmiczne oraz wideorelacja z działalności pierwszej chińskiej platformy eksploatującej metan z hydratów gazowych.

Robocza wizyta delegacji PIG-PIB w Chinach stworzyła solidną podstawę do dalszej kooperacji pomiędzy obiema służbami. Stwierdzono, że istotny obszar działań i wymiany doświadczeń stanowią badania w zakresie geologii morza. Przyjazny klimat spotkań, rzeczowe i skrupulatne przygotowanie wizyty, a także podkreślana przez stronę chińską wysoka ranga współpracy, zapowiadają jej dalszy rozwój w dobrym kierunku.

chiny

Uczestnicy polskiej delegacji i Jinpeng Zhang podczas wizyty na statku badawczym chińskiej morskiej służby geologicznej - Guangzhou Marine Geological Survey


chiny2

Prof. Borkowski i prof. Shengxiong Yang, Chief Geoscientists of Guangzhou Marine Geological Survey podczas podpisywania protokołu z polsko - chińskiego spotkania

Tekst i zdjęcia: Artur Skowronek
Współpraca: Przemysław Borkowski, Wojciech Jegliński