PIG-PIB na Workshop on Porous Media

Ośrodki i materiały porowe to temat konferencji i towarzyszących jej warsztatów pt. "2nd Workshop on Porous Media", w których wzięli udział eksperci z Programu Modelowanie Procesów Geologicznych Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB.  Wydarzenie, które miało miejsce w dniach 28-30 czerwca 2018 r. w Olsztynie, zorganizował Wydział Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Oddział Olsztyński Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej.


Tematyka konferencji obejmowała szeroko pojęte działania w obszarze ośrodków porowatych: badania struktury, badania właściwości, badania materiałowe, przepływy płynów, wymianę masy i ciepła, transport i składowanie materiałów sypkich, w tym biologicznych i chemicznych, złoża fluidalne, mechanikę gruntów itp.

Głównym celem spotkania była integracja polskiego środowiska naukowego, a w szczególności: wzajemne poznawanie tematyki prowadzonych badań, stosowanych technik i narzędzi, potencjału laboratoryjnego, wymiana wiedzy, przekazywanie umiejętności, a w dalszej perspektywie poszukiwanie wspólnych – w tym interdyscyplinarnych – tematów badawczych, przygotowywanie publikacji oraz wniosków o finansowanie badań.

0034   

Konferencja i warsztaty w ramach "2nd Workshop on Porous Media"

W trakcie konferencji obyła się sesja posterowa, podczas której dr inż. Łukasz Jasiński z Programu Modelowanie Procesów Geologicznych PIG - PIB zaprezentował poster przygotowany z wspólnie z dr Marcinem Dąbrowskim pt. "Depth - averaged model for flow in a propped fracture".

0245

Dr inż. Łukasz Jasiński z PIG-PIB prezentuje poster pt. "Depth-averaged model for flow in a propped fracture"

Poster przedstawiał uśredniony po rozwartości model przepływu przez szczelinę wypełnioną proppantem, który pozawala na szacowanie przewodności takiej szczeliny w warunkach złożowych, co może być przydatne przy projektowaniu zabiegów szczelinowania hydraulicznego. Obok szczegółowych porównań ww. modelu do pełnego rozwiązania w trzech wymiarach, zaprezentowano wyniki systematycznych obliczeń przewodności dla szerokiego zakresu współczynnika wypełnienia szczeliny proppantem, jak i rozwartości szczeliny.

Zespół Programu Modelowanie Procesów Geologicznych ma spore doświadczenie w badaniu ośrodków porowych, nabyte m.in. podczas realizacji projektu pn. "Fizykochemiczne efekty sekwestracji CO2 w łupkach gazonośnych na Pomorzu" (akronim SHALESEQ), realizowanego w latach 2014 - 2017 i finansowanego z Funduszy Norweskich w ramach programu Polsko-Norweska Współpraca Badawcza (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). Projekt wykonał zespół ekspertów pochodzących z 5 polskich i norweskich instytucji, złożony z teoretyków i eksperymentalistów specjalizujących się w fundamentalnych zagadnieniach chemii kwantowej, modelowaniu komputerowym, procesach mikrofluidalnych, rozpoznawaniu składu i struktury minerałów w skałach, a także w dyfuzji i przepływach sprzężonych z reakcjami chemicznymi. Badacze z PIG - PIB realizowali zadanie związane z modelowaniem numerycznym przepływów jedno- i dwufazowych w spękaniach hydraulicznych z szorstkością lub wypełnionych proppantem. Celem projektu było rozwinięcie w wielu skalach obserwacji modelu efektów zatłaczania i składowania CO2 w łupkach, powiązanego ze stymulacją produkcji gazu ziemnego. Sprzężenie składowania CO2 z produkcją metanu może zwiększyć prawdopodobieństwo eksploatacji gazu z łupków w Polsce.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie konferencji: http://www.uwm.edu.pl/wpm

wpm 2018

Uczestnicy "2nd Workshop on Porous Media"

Więcej informacji nt. projektu SHALESEQ można znaleźć na stronie internetowej: http://shaleseq.pgi.gov.pl

Tekst: Łukasz Jasiński
Zdjęcia: Wydział Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie