Silne trzęsienie ziemi w południowych Włoszech

W czwartek 16 sierpnia 2018 r. w południowych Włoszech miało miejsce silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3. Wstrząs był odczuwalny na powierzchni. Jak na razie nie ma informacji o ofiarach i rannych, a straty materialne są niewielkie.

Wstrząs nastąpił o godzinie 18:19:06 UTC, a jego epicentrum znajdowało się w rejonie miejscowości Montecilfone, około 38 km na północ od Campobasso w południowej części Włoch. Źródło wstrząsu znajdowało się na głębokości 10 km.

lokalizacja wlochy

Mapa lokalizacji epicentrum trzęsienia Ziemi w południowej części Włoch - 2018/08/16, godz. 18:19:06 UTC) zarejestrowanego w bazie EMSC (dane: EMSCS)

Wstrząsy były odczuwalne w m.in. Abruzji, Lacjum i Kampanii. Raporty odczuwalności nadesłano także z okolic Perugii na północy oraz z Bari na południu kraju. Według raportów włoskiego INGV Centro Nazionale Terremoti w promieniu 20 km od epicentrum zamieszkuje około 100 tysięcy ludzi. Według Europejskiego Centrum Sejsmicznego (EMSC) w zasięgu odczuwalności wstrząsu zamieszkuje ponad 3 miliony ludzi.

Lokalizacja, mechanizm i wielkość jest kontynuacją serii zjawisk na serii uskoków biegnących wzdłuż grzbietu Apeninów odnotowanych w ostatnich latach (2016-2018). Ich geneza związana jest z kolizją płyty afrykańskiej z eurazjatycką. Należy się spodziewać dalszych, wstrząsów wtórnych. W okresie od 1 do 17 sierpnia w rejonie S części Włoch zarejestrowano 28 wstrząsów o magnitudach od M5.3 do M2.0 przy czym 75% wstrząsów znajdowało się poniżej progu odczuwalności przez człowieka.

Wstrząs zarejestrowały światowe sieci sejsmologiczne, w tym w sieci PSG_Sejs_NET. Wstrząs zarejestrowały również stacje sejsmologiczne sieci PLSN IGFPAN. Poniżej przedstawiono sejsmogramy zarejestrowane na naszych stacjach szerokopasmowych Hołowno (PG14) i Dziwie (PG15).

sejsmogram wlochy

Zapis wstrząsu sejsmicznego z dnia 16/08/2018 r., godz. 18:19:06 (UTC) zarejestrowanego na stacji sejsmologicznej Hołowno (PG14) i Dziwie (PG15) w sieci PSG_Sejs_NET monitoringu geodynamicznego Polski państwowej służby geologicznej

Program: Geozagrożenia i Geologia Inżynierska
Projekt: Monitoring Geodynamiczny Polski