PIG-PIB na konferencji Geopetrol 2018

W dniach 17-20.09.2018 r. pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB wzięli czynny udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Geopetrol 2018 w Zakopanem-Kościelisku. Konferencja została zorganizowana przez Instytut Nafty i Gazu - Państwowy Instytut Badawczy (INiG-PIB) już po raz jedenasty. Wydarzenie jest miejscem spotkań specjalistów ze świata nauki i przemysłu, którzy prezentują swoje osiągnięcia i dyskutują na temat rozwoju technik poszukiwania i eksploatacji złóż węglowodorów, zarówno w Polsce, jak i za granicą.


Specjaliści z PIG-PIB, przedstawili szereg interesujących prezentacji i posterów. W skład delegacji PIG-PIB weszli: dr Anna Feldman-Olszewska (Zakład Surowców Mineralnych i Kopalin Energetycznych), mgr Joanna Roszkowska - Remin, mgr inż. Teresa Adamczak-Biały, mgr Ewelina Krzyżak, dr Krystian Wójcik, mgr inż. Marcin Janas (Program Geologia Złożowa i Gospodarcza) oraz mgr inż. Jerzy Hadro (Oddział Górnośląski w Sosnowcu).

Krystian Wójcik zaprezentował referat pt. „Ropa naftowa i gaz ziemny w Polsce: postępowania przetargowe, obszary, informacje i możliwości w 2018 i 2019 roku”, którego celem była promocja obszarów dedykowanych do przetargu na koncesje na poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie węglowodorów ze złóż (autorzy referatu: K. Wójcik, M. Janas, H. Kiersnowski, Ł. Smajdor, E. Krzyżak).

geopetrol2018 1

Krystian Wójcik zaprezentował referat w sesji tematycznej pt. „Geologia regionalna i naftowa” (fot. E. Krzyżak)

Marcin Janas oraz Joanna Roszkowska - Remin zaprezentowali poster pt. „Aktualizacja stanu rozpoznania stref perspektywicznych dla występowania niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w formacjach łupkowych dolnego paleozoiku” (autorzy: M. Janas, J. Roszkowska - Remin A. Głuszyński, T. Podhalańska, M. Roman, K. Sobień, R. Pachytel) za który, wraz z koleżankami i kolegami realizującymi ten ważny temat państwowej służby geologicznej (psg), zostali wyróżnieni „Złotym Ptakiem” – tradycyjną na konferencjach Geopetrol nagrodą przyznawaną za najciekawszą w obrębie sesji prezentację.

geopetrol2018 2

Marcin Janas prezentuje poster członkom jury oceniającym postery w sesji tematycznej „Geochemia we współczesnej prospekcji naftowej” (fot. E. Krzyżak)

geopetrol2018 3

Joanna Roszkowska-Remin i Marcin Janas po odebraniu nagrody za najciekawszy poster w sesji tematycznej „Geochemia we współczesnej prospekcji naftowej” (fot. E. Krzyżak)

Przypomnijmy, że państwowa służba geologiczna realizuje badania oraz gromadzi i przetwarza dane geologiczne, które prowadzą do odpowiedzi na pytanie o potencjał naftowy niekonwencjonalnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w kraju.

Jerzy Hadro wygłosił na zaproszenie Organizatorów prezentację pt. „Porównanie sposobu klasyfikowania i dokumentowania zasobów metanu pokładów węgla w Polsce i na świecie”, po którym nastąpiła ożywiona dyskusja na temat obecnego sposobu klasyfikacji złóż węglowodorów oraz słuszności wprowadzenia w Polsce akceptowanego na arenie międzynarodowej systemu PRMS (ang. Petroleum Resource Management System).

Anna Feldman Olszewska w imieniu Katarzyny Jarmołowicz-Szulc zaprezentowała referat pt. „Wyniki zaawansowanych badań w obrębie „trójkąta” polsko-ukraińsko-słowackiego, a nowe pytania i odpowiedzi”.

Michał Roman przygotował poster pt. „Rekalibracja archiwalnych profilowań geofizyki wiertniczej w celu oceny perspektywiczności występowania niekonwencjonalnych złóż węglowodorów”.

geopetrol2018 4

Teresa Adamczak-Biały, Anna Feldman-Olszewska, Ewelina Krzyżak oraz Joanna Roszkowska - Remin przy planszy pamiątkowej poświęconej PIG-PIB (fot. autor nieznany)

W związku z przypadającą w bieżącym roku 100-tną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, Organizatorzy przygotowali galerię przedstawiającą najważniejsze fakty i wydarzenia związane z polskim przemysłem naftowym pt. „100 lat przemysłu naftowego w niepodległej Polsce”.

Miłym akcentem była obecność planszy pamiątkowej poświęconej PIG-PIB, pod którą zapisano: „Rok 1919 – powstaje Instytut Geologiczny (obecnie Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy), który pełni funkcję Państwowej Służby Geologicznej i Państwowej Służby Hydrogeologicznej. Utworzony 7 maja 1919 Instytut działa do dziś, za wyjątkiem okresu okupacji niemieckiej (1939-1945)”.

Więcej informacji na temat konferencji oraz program wydarzenia można znaleźć się pod adresem: www.inig.pl/konferencje/geopetrol-2018

Tekst: Marcin Janas
Zdjęcia: Ewelina Krzyżak