Relacja z konferencji “Magmatism of the Earth and related strategic metal deposits 2018” w Moskwie

W dniach 3-7 sierpniu w Moskwie odbyła się konferencja „Magmatism of the Earth and related strategic metal deposits 2018”. Jest to konferencja skupiająca się na zasobach metali strategicznych oraz ich dostępności i eksploatacji ze skał alkalicznych. Na konferencji prezentowane są również zagadnienia związane z skałami magmowymi i ich wykorzystaniem do celów budowlanych i architektonicznych. W wydarzeniu uczestniczyła prof. dr hab. Janina Wiszniewska z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB.


W tym roku konferencja odbyła się w Instytucie Geochemii i Chemii Analitycznej Rosyjskiej Akademii Nauk imienia W.I.Vernadskiego. Organizatorzy konferencji, kierując się ideą tego rosyjskiego chemika, mineraloga i geochemika zachęcają naukowców z różnych dziedzin do współpracy nad nadal nierozwiązanymi problemami geologicznymi, mineralogicznymi i geochemicznymi. 

Władimir Iwanowicz Vernadsky (ros. Владимир Иванович Вернадский; ur. w 1863 r., zm. w 1945 r.) uznawany jest za jednego z twórców geochemii, biogeochemii i radiogeologii. Jest także założycielem Akademii Nauk Ukrainy (obecnie Narodowa Akademia Nauk Ukrainy). Vernadsky był także twórcą tzw. "Idei noosfery", która stanowi ważny wkład w pojmowanie filozofii przyrody nieożywionej. Szczególnie znany jest jako autor książki „Biosfera” z 1926 roku, w której spopularyzował wprowadzony przez Eduarda Suessa w 1885 roku termin biosfera, formułując hipotezę, że.: „życie jest siłą, która kształtuje geologicznie Ziemię”.

W tym roku sesje naukowe obfitowały w wyniki prac wielu interdyscyplinarnych zespołów badawczych. Na konferencji zaprezentowano 60 odczytów i blisko 100 posterów. Tematyka prac obejmowała najnowsze wyniki prac, od badań nad złożami pierwiastków ziem rzadkich,  poprzez eksperymentalne badania nad odtworzeniem warunków krystalizacji różnorodnych faz mineralnych, po spektakularne badania zawartości wody krystalicznej w płaszczu ziemskim.

wiszniewska moskwa2

Sesje referatowe. Profesor Janina Wiszniewska z PIG - PIB (w środku) ze swoimi studentami - mgr. Anną Grabarczyk i mgr. Michałem Ruszkowskim

Przedstawiciele z Polski wygłosili odczyty i zaprezentowali w formie posterów kilka tematów związanych ze złożami w północno-wschodniej Polsce, ważnych dla gospodarki narodowej. Nowe odkrycia spotkały się z żywą dyskusją i pozwoliły na zaprezentowanie naszego kraju jako miejsca nowych odkryć ważnych dla geologii światowej.

wiszniewska moskwa8

Stała ekspozycja posterowa Instytucie Vernadskiego

wiszniewska moskwa7

Prof. Janina Wiszniewska (z prawej) podczas sesji posterowej

Zwieńczeniem konferencji była wizyta uczestników konferencji do izby pamięci profesora Vernadskiego mieszcząca się w budynku Instytutu. Izba pamięci jest żywym muzeum w formie zachowanego biura i księgozbioru wybitnego naukowca. Muzeum, pomimo swojej niewielkiej powierzchni, dostarczyło uczestnikom wielu ciekawych informacji o życiu profesora i jego współpracy z naszą noblistką Marią Skłodowską - Curie oraz z działalnością profesora w okresie rewolucji.

Po ciekawej wizycie muzealnej uczestnicy udali się na spacer po Worobiowych Górach - zielonej dzielnicy Moskwy i wokół Uniwersytetu Moskiewskiego im. M. Łomonosowa, którego siedziba znajduje się w największym „Pałacu Stalina” (i jest potocznie nazywana "najwyższą z siedmiu sióstr Moskwy").

wiszniewska moskwa4

Siedziba Uniwersytetu Moskiewskiego im. M. Łomonosowa

W czasie spaceru omówiono zastosowanie granitów rosyjskich, ukraińskich i fińskich w architekturze Moskwy, a szczególnie w wystroju przystanków moskiewskiego metra. Szczegółowe informacje o granitach z Moskwy ukażą się w oddzielnej publikacji.

wiszniewska moskwa3

Granity zdobiące jedną ze stacji moskiewskiego metra

Następna konferencja „Magmatism of the Earth and related strategic metal deposits 2019” odbędzie się w St.Petersburgu we wrześniu 2019.

Tekst i zdjęcia: Janina Wiszniewska, Michał Ruszkowski