PIG-PIB na XXIII Międzynarodowym Sympozjum Solnym „Quo Vadis Sal” w Uniejowie

„Sól skarbem Kujaw i Wielkopolski" to hasło XXIII Międzynarodowego Sympozjum Solnego „Quo Vadis Sal”, które odbyło się w dniach 10-13 października 2018 w Uniejowie. Wydarzenie zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Górnictwa Solnego, a gospodarzem spotkania była Kopalnia Soli „Kłodawa” S.A. Specjaliści z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB licznie i czynnie uczestniczyli w sympozjum, przedstawiając wyniki swoich prac związanych z solnictwem.


Pierwszy dzień spotkania poświęcony był Kopalni Soli „Kłodawa” S.A., która była gospodarzem sympozjum. Zaprezentowano kierunki i sposób działania kopalni, aktualny stan rozpoznania budowy geologicznej wysadu solnego Kłodawa oraz aspekty historyczne kopalni i eksploatacji.

sympozjum solne2018 4

Referat o Kopalni Soli "Kłodawa"

Zaprezentowano także historię rozpoznania geologicznego regionu. Należy podkreślić dużą zasługę Państwowego Instytutu Geologicznego w osobie profesora Edwarda Janczewskiego, który zbadał budowę znanego wcześniej wysadu solnego w Kłodawie: „… pomiary grawimetryczne, rozpoczęte na Kujawach w jesieni 1937 r., doprowadziły do odkrycia (4. VIII. 1939) pierwszych oznak wielkiego zaburzenia ujemnego w okolicy Izbicy. Już po paru dniach pracy doszedłem do przeświadczenia, że ta anomalia wywołana jest przez obecność płytko ukrytego i potężnego wysadu solnego…” (Próba interpretacji anomalii grawimetrycznej Izbica – Kłodawa, PIG; E. Janczewski, 1946 ).

Podczas sympozjum prezentowano zarówno nowe dane i interpretacje dotyczące wybranych złóż soli, jak i ciekawe informacje dotyczące zachowania złóż w wyniku eksploatacji. Ocena geomechaniki ma bowiem bardzo duże znaczenie w związku z perspektywicznością złóż jako komór magazynowych. Nie zabrakło również tematów technicznych związanych z budową rurociągów czy orurowaniem otworów ługowniczych.

Sympozjum Solne jest okazją do prezentowania także zagadnień nie związanych ściśle z geologią i górnictwem solnym. Bardzo interesującą była prezentacja A. Wolańskiej na temat rzeźbiarstwa w soli, które możemy podziwiać m.in. na trasach turystycznych Kopalni soli w Wieliczce. Przedstawiono także analizy porównawcze składników polskich soli kamiennych i soli himalajskich z perspektywy konsumenta.

sympozjum solne2018 7

Rzeźba solna

Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB podczas sesji referatowych przedstawili dwie prezentacje:

    • "Geologiczna ocena wysadów solnych w Polsce jako miejsc lokalizacji kawern magazynowania gazów” (G. Czapowski, R. Tarkowski)
    • "Ewaporaty górnego permu (cechsztyn) na obszarze centralnej części monokliny przedsudeckiej (SW Polska) - warunki występowania i wykształcenie” (G. Czapowski, Ł. Nowacki, J. Chełmiński, A. Głuszyński, L. Skowroński)


sympozjum solne2018 5

Jedna z prezentacji przedstawionych przez pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB

Ponadto, prezentowano doświadczenia i osiągnięcia w zakresie modelowania 3D struktur solnych: wysadów solnych Kujaw i soli pokładowych monokliny przedsudeckiej: „Dies diem docet – od prostych wizualizacji po złożone modele geologiczne 3D na przykładzie wybranych struktur solnych” (U. Stępień, J. Chełmiński, Z. Małolepszy, Ł. Nowacki, G. Czapowski).

poster uniejow

Kliknij, aby zobaczyć cały poster

Uczestnicy Sympozjum otrzymali broszury z serii „Państwowa Służba Geologiczna o surowcach mineralnych Polski” pt. „Sól kamienna” i „Sole potasowo-magnezowe ”. Dopełnieniem części referatowej była wizyta w podziemnej części kopalni soli „Kłodawa” S.A.

sympozjum solne2018 6

Prezentacje specjalistów z PIG-PIB wzbudziły duże zainteresowanie uczestników sympozjum

Polskie Stowarzyszenie Górnictwa Solnego funkcjonuje od 1991 r. i i liczy blisko 100 członków, reprezentujących niemal wszystkie podmioty (jednostki administracji centralnej, zakłady górnicze i przedsiębiorstwa dystrybucyjne oraz uczelnie i placówki badawcze). Celem Stowarzyszenia jest integracja osób i podmiotów zajmujących się solnictwem w Polsce (od nauki i edukacji przez górnictwo solne i dystrybucję soli). Służyć temu mają coroczne spotkania (w formie sympozjów w charakterze międzynarodowym), na których prezentowany jest aktualny dorobek naukowy w dziedzinie solnictwa, problematyka techniczna zakładów górniczych, perspektywy dalszego zagospodarowania krajowych złóż solnych, itp.

sympozjum solne2018 3

"Białe złoto" - sól kamienna

Autorzy: U. Stępień, J. Chełmiński, M. Hodbod, Ł. Nowacki, G. Czapowski
Zdjęcia: U. Stępień