Edukacja geologiczna na XXI Dolnośląskim Festiwalu Nauki

XXI Dolnośląski Festiwal Nauki to impreza popularnonaukowa, której kolejna odsłona miała miejsce w dniach 21-26 września 2018 r. To zarazem siódma edycja, w której wziął udział Oddział Dolnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB.


Dolnośląski Festiwal Nauki to corocznie organizowany cykl imprez popularnonaukowych – warsztatów, wykładów, pokazów, wystaw, podczas którego swoje podwoje dla publiczności otwierają uczelnie wyższe i instytucje naukowe. Festiwal zapoczątkowany został w 1998 roku, najpierw jako wydarzenie wrocławskie, a później obejmujące cały region. Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, ale także dorosłej już publiczności organizują naukowcy, instytucje badawcze i kulturalne. Oddział Dolnośląski PIG-PIB dołączył do tego grona w 2011 roku, starając się popularyzować nauki o Ziemi oraz działalność państwowej służby geologicznej wśród najmłodszych.

Tym razem pogoda również nie zawiodła, a przygotowane dla uczniów zadania mogły rozegrać się w zielonym otoczeniu Parku Skowroniego, zlokalizowanego blisko wrocławskiej siedziby Instytutu. Na żądną wiedzy geologicznej młodzież czekała gra terenowa, podczas której uczniowie przez chwilę mogli poczuć się jak zawodowi geolodzy. Przemierzając alejki parku z odbiornikiem GPS w dłoni, mieli za zadanie odszukać lokalizacje, w których pracownicy Instytutu czekali na nich z mniej lub nieco bardziej skomplikowanymi zadaniami.

dfn4

...gdzie może być ta skrytka?!

dfn3

Takich ukrytych zadań nie sposób nie znaleźć!

Niektóre z nich wymagały uważnego słuchania, zapamiętywania oraz logicznego myślenia, na potrzeby innych uczestnicy musieli opanować w trybie przyspieszonym praktyczne umiejętności związane z pracą geologa, takie jak chociażby pomiar zwierciadła wody w piezometrze albo przy użyciu pianek i patyczków do ciasta musieli się zmierzyć z niecodziennym problemem geologiczno-inżynieryjnym. Wszystkie te zagadki łączył wspólny mianownik, a mianowicie to, że geolog w mieście jak najbardziej ma co robić, a jego praca - oprócz poszerzania wiedzy przyrodniczej – ma głęboki aspekt praktyczny i przyczynia się do bardziej funkcjonalnej codzienności.

dfn2

Czy mamy odpowiednie podłoże budowlane dla tej konstrukcji? Oj, długo chyba nie postoi...

dfn1

"Słyszysz coś? Ta świstawka jest za cicha!" - czyli pomiar zwierciadła wody w piezometrze

Z ramienia Instytutu zajęcia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zorganizowali: Krzysztof Horbowy, Danuta Kamecka, Anna Krzonkalla - Maryniuk, Mateusz Szadkowski, Katarzyna Zboińska, Agnieszka Żerebecka.

dfn5

Co powinien zabrać geolog, gdy wybiera się w teren? Preparat na kleszcze, kompas geologiczny, a może... pompkę rowerową? Wybór nie był prosty!

Tekst: Katarzyna Zboińska, Mateusz Szadkowski
Zdjęcia: Danuta Kamecka, Anna Krzonkalla-Maryniuk, Katarzyna Zboińska

logotyp 05

Organizacja udziału PIG-PIB w XXI Dolnośląskim Festiwalu Nauki została zrealizowana w ramach tematu "Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej" oraz sfinansowana ze środków NFOŚiGW