Wykorzystanie przestrzeni podziemnej a Smart City

"Geologia dla miast – zarządzanie przestrzenią podziemną w Smart City" - to temat panelu eksperckiego zorganizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów POL-ECO SYSTEM 2018 w Poznaniu. W dyskusji wzięła udział dr Edyta Majer z Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB wraz z ekspertami zajmującymi się na co dzień innowacyjną ideą „inteligentnych miast”. Moderatorem panelu był Bartosz Dominiak z Smart City Blog.


Smart City, czyli inteligentne, „sprytne” miasto – ten pomysł zdobywa coraz większą popularność wśród osób zarządzających organizmami miejskimi. Wśród miejscowości, które zdecydowały się go wdrożyć są m.in. Warszawa, Poznań, Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Kielce i wiele innych.

Jakie miasto zasługuje na miano „smart”? Nie ma jednej definicji, ale generalnie jest to jednostka interaktywna, która potrafi rozwiązywać problemy i zwiększać bezpieczeństwo jak największej grupy mieszkańców, a w szerszym kontekście użytkowników miasta poprzez stosowanie nowoczesnych technologii do zwiększenia wydajności infrastruktury i innych systemów miejskich oraz na potrzeby zagospodarowania przestrzennego. Transport, sieci energetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne i komunikacyjne - żaden z tych systemów nie może obyć się bez geologii, która dostarcza dane, wiedzę i wskazuje korzyści z zagospodarowania przestrzeni podziemnej.

Dlaczego Państwowy Instytut Geologiczny - PIB zainteresował się Smart City? Jak geolodzy mogą pomóc miastom?

– Nasze hasło to „Smart geologia dla smart miasta”. Przede wszystkim, prowadzimy projekt „Baza Danych Geologiczno – Inżynierskich” oraz opracowujemy atlasy geologiczno – inżynierskie i zbieramy dane o geologii miast - powiedziała dr Edyta Majer podczas dyskusji panelowej. - Geologia umożliwia wykorzystanie nowych technologii, które wykorzystują zasoby środowiska geologicznego. Zaliczamy do nich na przykład ciepło Ziemi, czyli geotermię – dodała ekspertka PIG-PIB.

smart city1

Panel otworzyła dr Edyta Majer, która przedstawiła także krótką prezentację (film) o geologii dla miast

Drugi kierunek wykorzystania geologii dla przekształcenia miasto w „smart” to zarządzanie przestrzenia podziemną – temat, który dopiero raczkuje w Polsce, ale w niektórych krajach, np. w Szwajcarii jest obiektem zaawansowanych prac. Trzeci element to wdrażanie nowoczesnych systemów zarządzania informacją (City Information Modelling - CIM). Niebagatelne znaczenie ma również edukacja geologiczna, która pozwala uświadomić decydentom i mieszkańcom miast, co znajduje się pod ich nogami i daje odpowiedź na pytanie: co budować i gdzie budować? Wszystkie wymienione elementy pozwalają optymalnie wykorzystać zasoby geologiczne do tworzenia „miast inteligentnych”.

smart city2

Dyskusja była ożywiona, ale wnioski były zgodne - Smart City to przyszłość dla miast

Oprócz naszej ekspertki, w dyskusji wzięli udział inwestorzy, prawnicy i przedstawiciele miast: Grzegorz Boroń, Piotr Janas, Marek Kuna, Wojciech Lenartowicz i Jarosław Zawadzki.

smart city4

Eksperci, którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym "Geologia dla miast – zarządzanie przestrzenią podziemną w Smart City". W środku dr Edyta Majer z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB

Smart City jest perspektywicznym kierunkiem rozwoju polskich miast, a Państwowy Instytut Geologiczny - PIB znajduje się w awangardzie instytucji, które wspierają tą ideę. Aby optymalnie zarządzać częścią podziemną miast, mądrze korzystać z zasobów (np. ograniczając smog zapewniając dostawy wody pitnej) i bezpiecznie realizować inwestycje, musimy wiedzieć jak najwięcej o geologii.

smart city3

Panel dyskusyjny "Geologia dla miast – zarządzanie przestrzenią podziemną w Smart City"

 

Zobacz relację z wydarzenia na Smart City Blog

Tekst: Anita Starzycka, Edyta Majer
Zdjęcia: Anita Starzycka

logotyp 05

Panel został zorganizowany w ramach tematu "Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej" oraz sfinansowany ze środków NFOŚiGW