Szkolenie z zakresu dziedzictwa geologicznego i georóżnorodności w Bradze w Portugalii

W dniach 24-28 września 2018 r. w Bradze (Portugalia) odbyło się międzynarodowe szkolenie The European Geosciences Union (EGU) Training School "Geoheritage management: conservation, promotion and monitoring". Wydarzenie organizowane zostało przez Universidade do Minho w Portugalii, a jego współorganizatorem i sponsorem było EGU. Kurs skierowany był do młodych badaczy, zajmujących się tematyką ochrony georóżnorodności, geoedukacją oraz promocją przyrody nieożywionej.


W szkoleniu wzięło udział 47 uczestników z pięciu kontynentów, reprezentujących 19 krajów. Z Polski do uczestnictwa w kursie zakwalifikowały się dwie osoby, w tym Katarzyna Zboińska z Oddziału Dolnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB we Wrocławiu.

Założeniem szkolenia było zapoznanie uczestników z kwestiami ochrony georóżnorodności i dziedzictwa geologicznego w oparciu o doświadczenia praktyków w tej dziedzinie, odpowiedzialnych za powołanie kilku geoparków z listy UNESCO. Jednym z celów wydarzenia było także zgrupowanie młodej, międzynarodowej kadry, zainteresowanej poruszaną tematyką, stworzenie sieci kontaktów i włączenie młodych badaczy w działania prowadzone przez The European Association for the Conservation of the Geological Heritage ‘ProGEO’ (Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Geologicznego) oraz International Association of Geomorphologists (IAG) "Geomorphosites Working Group" (Międzynarodowe Stowarzyszenie Geomorfologów).

dziedzictwo geol1

Otwarcie szkolenia na Universidade do Minho

Podczas wydarzenia odbył się cykl wykładów i warsztatów prowadzonych przez organizatorów i zaproszonych gości. Wśród prelegentów znaleźli się między innymi: José Brilha i Paulo Pereira z Universidade do Minho, John Gordon z University of St. Andrews w Wielkiej Brytanii, Juana Vegas z Hiszpańskiej Służby Geologicznej i Herbert Meyer z National Parks Service ze Stanów Zjednoczonych.

Swoje wystąpienia mieli także uczestnicy wydarzenia. Przedstawicielka PIG - PIB wystąpiła z prezentacją pt. „Geoheritage and geoconservation in Lower Silesia, Poland” (Dziedzictwo geologiczne i ochrona georóżnorodności na Dolnym Śląsku).

Jeden dzień został także poświęcony na wizytę studyjną w Geoparku Arouca, należącym do Światowej Sieci Geoparków UNESCO.

dziedzictwo geol3

Kamieniołom łupków w Canelas – stąd pochodzą największe dotychczas znalezione na świecie okazy trylobitów

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Zboińska