Ukazał się nowy numer Przeglądu Geologicznego

Nowy, listopadowy numer Przeglądu Geologicznego jest już dostępny on-line. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie ponad 65 lat, od marca 1953 roku. Dotychczas ukazało się już 789 numerów.


W aktualnym wydaniu Przeglądu Geologicznego (2018-11, tom 66) znajdziemy artykuły z cyklu "Z minionych czasów": "Początki organizacji badań geologicznych w okresie międzywojennym. W 100-lecie odzyskania niepodległości" oraz "Wkład polskich geologów do współpracy międzynarodowej w latach 1918–1939. W 100-lecie odzyskania niepodległości" - oba autorstwa Janusza Skoczylasa.

W cyklu "100 lat Państwowego Instytutu Geologicznego - dla gospodarki, nauki i edukacji" polecamy artykuł "Publikacje Państwowego Instytutu Geologicznego w drugim 50-leciu jego istnienia"Publikacje Państwowego Instytutu Geologicznego w drugim 50-leciu jego istnienia" Ewy Dąbrowskiej - Jędrusik. Wydawnictwa PIG działają od prawie 100 lat, publikując czasopisma naukowe, książki, mapy i atlasy o tematyce geologicznej. Pierwsza komórka zajmująca się redakcją została utworzona w PIG już w 1923 roku.

Na łamach "Przeglądu..." trwa polemika o sposobie funkcjonowania służb geologicznych w Polsce i na świecie oraz o planowanych zmianach w tym zakresie. Tym razem Marek Narkiewicz w artykule "Dyskusja o państwowej służbie geologicznej – trochę historii przypomniał działania podejmowane w celu reformy polskiej geologii w latach 1980–1981, w tym przygotowany ówcześnie dokument "Projekt organizacji Państwowej Służby Geologicznej w Polsce".

Zapraszamy do lektury!

 pg okl 1 2018 11

Aby zobaczyć cały numer, kliknij link.