Spotkanie projektowe „REMIX – inteligentne i zielone regiony górnicze w UE”

W dniach 16-18 października 2018 r. w Grecji odbyło się spotkanie partnerów i interesariuszy projektu „REMIX – inteligentne i zielone regiony górnicze UE”. Wydarzenie poświęcone było prezentacji i ocenie działalności przemysłu wydobywczego w regionie Sterea Ellada. Państwowy Instytut Geologiczny - PIB reprezentowała mgr Katarzyna Zboińska z Oddziału Dolnośląskiego.


Celem projektu REMIX jest zbliżenie regionów bogatych w zasoby mineralne oraz opracowanie - w międzynarodowym gronie ekspertów - propozycji dotyczących usprawnienia polityki Komisji Europejskiej w zakresie surowców mineralnych. Projekt jest współfinansowany ze środków programu INTERREG Europe 2014-2020 i grupuje partnerów m.in. z Finlandii, Portugalii, Hiszpanii, Grecji i Austrii.

Gospodarzem spotkania był Państwowy Uniwersytet Techniczny w Atenach (National Technical University of Athens – NTUA). Oddział Dolnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB został zaproszony do udziału w działaniach przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego – polskiego partnera projektowego. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie regionu Sterea Ellada (reprezentowanego przez NTUA) pod kątem eksploatacji i przeróbki surowców mineralnych, ze szczególnym uwzględnieniem roli boksytów, a także pokonanie ewaluacji prowadzonych w regionie działań geologiczno-górniczych.

grecja sesja referatowa

Sesja referatowa podczas spotkania projektu REMIX w Grecji

Podczas sesji prelegenci poruszali tematy innowacji w górnictwie, strategii rozwoju regionu Sterea Ellada, digitalizacji przemysłu, nowych metod i kierunków rekultywacji obszarów powydobywczych, zagadnień prawnych w zakresie eksploatacji, społecznej akceptacji dla wydobycia i popularyzacji zagadnień geologiczno-górniczych.

Podczas spotkania toczyły się także dyskusje grupowe poświęcone konkretnym zagadnieniom. Delegatka PIG-PIB mgr Katarzyna Zboińska wzięła udział w debacie dotyczącej edukacji w zakresie górnictwa i geologii oraz popularyzacji nauki. W wybranym panelu uczestniczyli również reprezentanci służb geologicznych oraz uczelni wyższych z Finlandii, Portugalii, Grecji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Zaprezentowane przykłady edukacji geologiczno-górniczej z Polski spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem i często odwoływano się do nich w kontekście dobrych praktyk.

Ostatni dzień spotkania poświęcony był na wizytę studyjną w regionie Sterea Ellada i przedstawienie najistotniejszej dla regionu kwestii wydobycia boksytów i przeróbki aluminium. Uczestnicy zwiedzili kopalnię należącą do Elmin Bauxites S.A. – największego eksportera boksytów w Europie oraz zakłady Aluminium of Greece z kompleksem przemysłowym Mytilineos, będącym jednym z najnowocześniejszych zakładów zajmujących się produkcją aluminium.

grecja zaklady aluminium of greece 1

Zakłady Aluminium of Greece

grecja zaklady aluminium of greece 2

Zakłady Aluminium of Greece

W czasie debat prowadzonych podczas spotkania projektu REMIX w Grecji wielokrotnie przedstawiane były przykłady działalności branży geologiczno-górniczej w Polsce w kontekście wzorów funkcjonowania i innowacyjnych rozwiązań. Jednocześnie duży nacisk położony został na problem społecznej akceptacji dla działań podejmowanych w sektorze geologiczno-górniczym. Podkreślono, że istnieje znaczący związek pomiędzy popularyzacją zagadnień geologiczno - górniczych, a świadomością społeczną i poziomem akceptacji działalności górniczej wśród społeczeństwa.

Po dyskusji toczonej w gronie reprezentantów służb geologicznych i uczelni wyższych stwierdzono, że na tle pozostałych państw partnerskich projektu Polska wyróżnia się pozytywnie w kontekście edukacji formalnej i nieformalnej w zakresie geologii i górnictwa.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Zboińska