Wystawa "Skamieniałości jurajskie – klucz do przeszłości ziemi częstochowskiej"

Muzeum Geologiczne, wspólnie z Muzeum Częstochowskim, przygotowało wystawę "Skamieniałości jurajskie - klucz do przeszłości ziemi częstochowskiej". Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 29 marca 2019 r. w Pawilonie Wystawienniczym w Parku Staszica w Częstochowie o godz. 12.00 (wstęp wolny).

Białe skały wapienne są nieodłącznym elementem krajobrazu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Budują liczne w tym rejonie wzniesienia, odsłaniając się jako strome ściany skalne oraz malownicze ostańce. Od wieków wykorzystywane były przez miejscową ludność jako budulec, łatwo dostępny i prosty w obróbce, a jednocześnie dostatecznie wytrzymały, by budować z niego ściany domów i mury.

Historia wykorzystania jurajskiego wapienia jest bardzo długa. Tak samo długa jest historia spotkań człowieka z licznymi występującymi w nich skamieniałościami. Dawniej nie wiedziano czym są, dziś zaś pozwalają nam odtworzyć historię geologiczną Wyżyny Częstochowskiej. Są kluczem do jej przeszłości…

Przygotowana we współpracy z Muzeum Częstochowskim wystawa zabierze zwiedzających w trwającą miliony lat podróż w przeszłość. Zawędrujemy do okresu jurajskiego i zobaczymy jak wyglądała Wyżyna Częstochowska 160-150 milionów lat temu. Zajrzymy na dno ówczesnego morza i poznamy zamieszkujące je zwierzęta. Zobaczymy jak powoli, centymetr po centymetrze, gromadził się materiał, który po milionach lat zamienił się w różne odmiany wapieni.

Najważniejszą częścią wystawy będą okazy pochodzące z bliższych lub dalszych rejonów Częstochowy. Ilustrują one omawiane procesy geologiczne oraz przedstawiają bogactwo skamieniałości, jakie można znaleźć w jurajskich skałach. Będą to okazy ze zbiorów Muzeum Geologicznego, w tym ze wspaniałej kolekcji Adriana Kina, jak również z cennej kolekcji paleontologicznej Stanisławów ojca i syna Kontkiewiczów, z lat 1916-1947, ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego. Kolekcja przedstawia dużą wartość ekspozycyjną i historyczną, jako przykład kolekcjonerstwa pierwszej połowy XX wieku.

Wystawę będzie można zwiedzać do 18 sierpnia 2019 r.

 wystawa czestochowa

Więcej informacji: www.muzeumczestochowa.pl

Wydarzenie na portalu Facebook