Rajd geologiczny w Czaplach w gminie Pielgrzymka

Spacer po dnie morza kredowego? Dla naszych pracowników wszystko jest możliwe! Za nami pierwszy Rajd Geologiczny w Czaplach w gminie Pielgrzymka, z którą Państwowy Instytut Geologiczny-PIB współpracuje w ramach projektu „Upowszechnianie wiedzy o geologii, górnictwie i ochronie georóżnorodności”.

Rajd geoturystyczny w okolicach miejscowości Czaple k. Złotoryi w Krainie Wygasłych Wulkanów poprowadził Aleksander Kowalski z Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB, opowiadając o ciekawostkach geologicznych tego obszaru. W imprezie na świeżym powietrzu wzięło udział około 40 osób.

Uczestnicy Rajdu Geologicznego

Uczestnicy Rajdu Geologicznego

Rajd rozpoczął się od zwiedzania wystawy geologicznej w „Jasionkowej Chacie” w Czaplach, w której staraniami mieszkańców gminy, pracowników okolicznych kamieniołomów i żwirowni, a także pracowników PIG-PIB zgromadzono okazy skamieniałości i minerałów z regionu. Jak na Krainę Wygasłych Wulkanów przystało, na młodszych uczestników wycieczki czekał spektakularny, ale w pełni bezpieczny wybuch wulkanu.

Rajd geologiczny

Jedna z atrakcji podczas rajdu

Po obejrzeniu wybuchu i filmu geoedukacyjnego, uczestnicy udali się na „spacer po dnie morza kredowego” ścieżką geoturystyczną prowadzącą na górę Kopka (343 m n.p.m.). Na wzniesienie zbudowane z górnokredowych piaskowców pochodzenia morskiego prowadzi specjalnie wytyczona trasa z tablicami geoedukacyjnymi. Uczestnicy wyprawy mieli okazję znaleźć skamieniałości morskich ślimaków i małży, zobaczyć jamkę mieszkalną krewetki, a także dowiedzieć się, jakie procesy zachodziły na dnie płytkiego kredowego morza około 90 milionów lat temu.

rajd geologiczny

Rajd geologiczny

Rajd geologiczny

Tekst: Aleksander Kowalski Zdjęcia: Karol Zawistowski

 

logo sfinansowanoPrzeprowadzenie zajęć w ramach Rajdu zostało zrealizowane w ramach projektu: „Upowszechnianie wiedzy o geologii, górnictwie i ochronie georóżnorodności" i sfinansowana ze środków NFOŚiGW