Nowa aplikacja Centralnej Bazy Danych Geologicznych GIS informuje o możliwościach dostępu do danych przestrzennych

Dane przestrzenne zajmują w Centralnej Bazie Danych Geologicznych (CBDG) szczególnie ważne miejsce. Ten typ danych ma jednocześnie charakter uniwersalny i fundamentalny, bo tak naprawdę wszystkie dane geologiczne posiadają odniesienie do położenia w przestrzeni, czyli posiadają komponent przestrzenny. W CBDG niezależnie od konkretnej dziedziny geologii wszystkie podsystemy dziedzinowe korzystają z jednego spójnego rozwiązania informatycznego, pozwalającego zarządzać tymi danymi. Jednym z głównych zadań, które są realizowane przez ten system jest udostępnianie zgromadzonych danych.

Odbywa się na kilka sposobów:

  • Usługi sieciowe (WMS, WFS, REST),
  • Aplikacje mapowe (GEOLOGIA, GeoLOG),
  • Pliki do pobrania (SHP).

Aplikacja CBDG gis.pgi.gov.pl  Aplikacja CBDG gis.pgi.gov.pl

Aplikacja CBDG CBDG GIS

Nowa aplikacja CBDG GIS (ang. geographic information system) łączy w sobie wszystkie te metody. Jest ona następczynią aplikacji "CBDG - usługi WFS i WMS", poszerzającą i unowocześniającą jej możliwości. Przede wszystkim wykorzystuje nowe rozwiązanie dla okna mapy. Jest w nim użyty komponent sprawdzony i od dawna wykorzystywany w aplikacji mobilnej GeoLOG. Dzięki aplikacji CBDG GIS, w jednym miejscu, pod adresem gis.pgi.gov.pl użytkownik będzie mógł:

  • przeglądać w oknie mapy zawartość danego zbioru danych i szybkość działania serwowanych usług mapowych,
  • skopiować link potrzebnej usługi sieciowej (WMS, WFS, REST),
  • zamówić do pobrania dane przestrzenne w formie spakowanego pliku SHP.

Ta ostatnia funkcjonalność realizowana jest za pośrednictwem innej aplikacji CBDG Menedżer pobierania, bo to właśnie ona odpowiada za proces obsługi zamówień na pliki SHP. Natomiast aplikacja CBDG GIS jedynie pośredniczy w tej operacji za pomocą wyskakującego okna formularza do zamawiania plików.

W aplikacji znajduje się bardzo długa i rozszerzająca się lista zbiorów danych przestrzennych z różnych dziedzin geologii. Są one pogrupowane tematycznie, np.: Surowce mineralne, Geofizyka, Hydrogeologia, Bałtyk i inne. Aby można było szybko odszukać potrzebne informacje, w aplikacji znajduje się okienko wyszukiwania, gdzie po wpisaniu kilku liter użytkownik może łatwo dotrzeć do konkretnego zasobu informacyjnego. Przy wyszukiwaniu wielkość wpisywanych liter nie ma znaczenia.

Aplikacja CBDG GIS obsługuje głównie dane z CBDG, a także z innych serwerów PIG–PIB: Hydrogeologii i Geologii Środowiskowej.

Aplikacja CBDG GIS dostosowana jest do korzystania na urządzeniach mobilnych i spełnia wymagane aktualnie standardy dostępności, jest także dostępna w wersji angielskiej.

Film prezentujący najistotniejsze informacje aplikacji CBDG GIS (YouTube)

Tekst: Wojciech Paciura