Erupcja wulkaniczna w rejonie Wysp Tonga

15 stycznia 2022 r. o godzinie 04:14:55 UTC (godz. 17:14:55 czasu lokalnego) miała miejsce silna erupcja wulkaniczna w rejonie Wysp Tonga. Towarzyszyło jej trzęsienie ziemi.

tonga

Zdjęcie satelitarne pióropusza popiołów po erupcji wulkanu na wyspach Tonga. Fot. NASA

Ognisko wstrząsów zlokalizowane zostało na głębokości 0,0 km, co wskazuje na jego wulkaniczny charakter. Położenie epicentrum opisują współrzędne geograficzne 20.55°S 175.39°W. Magnitudę zjawiska wyznaczono na M6.8.

Wstrząs ten jest skutkiem wybuchu podmorskiego wulkanu w pobliżu wyspy Hunga Tonga, położonego około 60 km NWN od głównej wyspy Tonga. Aktywność wulkaniczna tego rejonu związana jest z procesami subdukcyjnymi mikropłyty Tonga oraz otaczających ją dużych jednostek: płyt Pacyficznej i Indoaustralijskiej. Obszar ten jest często nawiedzany przez silne trzęsienia ziemi oraz znaczne erupcje wulkaniczne.

Wulkan Hunga Tonga-Hunga Ha’apai przejawiał ostatnio bardzo dużą aktywność. Bieżąca erupcja trwa już od 20 grudnia 2021 roku, a eksplozja obserwowana 15 stycznia 2022 r. jest kontynuacją tego procesu. Z racji bardzo małej (zerowej) głębokości zjawiska wstrząs ten nie zarejestrował się w stacjach prowadzonych w ramach Monitoringu Geodynamicznego. Obserwowany gwałtowny wybuch wypchnął znaczną większość energii ku górze, nie zostawiając jej wystarczających ilości do rejestracji w odległości ponad 15 000 km.

Mapa lokalizacji erupcji wulkanicznej i trzęsienia ziemi w rejonie Wysp Tonga

Mapa lokalizacji erupcji wulkanicznej i trzęsienia ziemi w rejonie Wysp Tonga, 15/01/2022 r. o godzinie 04:14:55 UTC zarejestrowanego w bazie NEIC (dane USGS, mapa bazowa: CIA)

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej fala uderzeniowa powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku dotarła na Kasprowy Wierch o godzinie 19:23 UTC, co zaobserwowane zostało na szeregach czasowych ciśnienia atmosferycznego.

Tekst: Centrum Geozagrożeń