PIG-PIB na XV Forum Pomp Ciepła w Kielcach

W dniu 23 lutego 2022 eksperci z PIG-PIB po raz kolejny wzięli udział w XV Forum Pomp Ciepła, odbywającego się w ramach XIX Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - NOWA ENERGIA na Terenie Targów Kielce.

Branża odnawialnych źródeł energii przeżywa prawdziwy rozkwit. Rządowe programy proekologiczne, takie jak „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze” sprawiły, że coraz więcej Polaków korzysta z paneli fotowoltaicznych czy gruntowych pomp ciepła. Nowoczesne, ekologiczne rozwiązania są także receptą na coraz wyższe rachunki za prąd. Najnowsza edycja Targów ENEX charakteryzowała się zatem rekordową frekwencją (zarówno pod względem ilości wystawców, jak i ilości odwiedzających), także z uwagi na obecne i przyszłe zmiany prawne.

2 small

Hala wystawowa XIX Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - NOWA ENERGIA na Terenie Targów Kielce

W ramach panelu dyskusyjnego nr III - PRZEGLĄD RYNKU I TECHNOLOGII przedstawiciel PIG-PIG - mgr inż. Grzegorz Ryżyński wygłosił opracowaną przez mgr. Mateusza Żerunia prezentację pt.:   pdf "Potencjał termalny podłoża na terenach zurbanizowanych na przykładzie Warszawy". (2.22 MB)

1 small

Wystąpienie Grzegorza Ryżyńskiego cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników XV Forum Pomp Ciepła

W prezentacji przybliżono uczestnikom Targów ENEX problematykę oceny potencjału geotermii niskotemperaturowej oraz podkreślono wagę poprawnego rozpoznania budowy podłoża dla przyszłego efektywnego działania otworowych wymienników ciepła.

Obecność tematyki geologicznej w sesji technicznej poświęconej gruntowym pompom ciepła jest bardzo ważna. Mapy i bazy danych prowadzone przez PIG-PIB w ramach zadań Państwowej Służby Geologicznej są jednym z głównych źródeł informacji wykorzystywanych w projektowaniu wydajnych otworowych wymienników ciepła.

3 small

Grzegorz Ryżyński przedstawia problematykę oceny potencjału geotermii niskotemperaturowej

logotyp nfosigw

Udział w Targach ENEX został zorganizowana w ramach projektu pn. ”Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2021-2023” i został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.