Państwowa służba geologiczna radzi, jak zachować się podczas trzęsień ziemi

Wakacje sprzyjają podróżom, również zagranicznym. Bardzo lubimy wyjeżdżać do strefy śródziemnomorskiej, planujemy wycieczki również w dalsze zakątki Ziemi, np. w regiony Oceanu Spokojnego (tzw. pacyficzny pierścień ognia) czy strefy transazjatyckiej. Warto pamiętać, że są to regiony zagrożone trzęsieniami ziemi.

Jak zachować się gdy wystąpi taki wstrząs wyjaśnia poradnik, który stanowi część raportów miesięcznych (przykład raportu), które podsumowują aktywność sejsmiczną w Polsce, Europie i na świecie. W ramach zadań Państwowej Służby Geologicznej monitorowana jest aktywność sejsmiczna na obszarze Polski i terenach przygranicznych. Zadanie to realizowane jest w ramach projektu Monitoring Geodynamiczny Polski przez Centrum Geozagrożeń.

 1 lokalizacja historycznych trzsien

Lokalizacja historycznych trzęsień ziemi (źródło: https://earthquake.usgs.gov/earthquakes/eventpage/us6000hz9v/map)

Rozdział 12 raportu miesięcznego wykonanego w ramach zadania Monitoring Geodynamiczny Polski (MGP-IV)

Dodatek – państwowa służba geologiczna radzi, jak zachować się w czasie zjawisk sejsmicznych.

Uwaga: Poradnik znajdujący się poniżej został opracowany na podstawie zaleceń Ministerstwa Spraw Zagranicznych (https://www.gov.pl/web/dyplomacja/trzesienia-ziemi).

Według zaleceń Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ), gdy podróżujesz do obszaru zagrożonego trzęsieniami ziemi, zalecane są następujące kroki:

 • Zarejestruj się w serwisie MSZ Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/). Umożliwi to w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji udzielenie pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno -konsularną, a także otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach w kraju podróży.

 • Sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie podróżne obejmuje również skutki katastrof naturalnych.

 • Pamiętaj o zapisaniu numerów do lokalnych służb ratunkowych, ubezpieczyciela i ambasady. 

 • Na miejscu (np. w hotelu) sprawdź, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne oraz gdzie jest najbliższa otwarta przestrzeń.Jeśli podróżujesz z rodziną/przyjaciółmi ustalcie gdzie się spotkacie w przypadku wstrząsów podczas, których możecie zostać rozdzieleni.

 •  Wieczorem zostawiaj buty przy łóżku.

 • Przygotuj plecak/torbę podręczną z zestawem ratunkowym (zobacz, co warto do niego włożyć na grafice poniżej).

 

 1 infografiki

Jadąc do obszaru zagrożonego trzęsieniami ziemi dobrze być przygotowanym na ewentualne wstrząsy. Poniższa grafika pokazuje, jak zachować się podczas ich wystąpienia. Ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować w różnych przypadkach. Na grafice zostały pokazane sposoby zachowania w sytuacji, kiedy znajdujemy się w środku budynku oraz gdy przebywamy na zewnątrz.

 2 infografiki s

Wstrząsy ustały, co robić dalej? Przede wszystkim postaraj się zachować spokój i sprawdź, czy nie masz żadnych obrażeń. Po drugie słuchaj komunikatów lokalnych władz oraz służb ratunkowych i postępuj zgodnie z ich instrukcjami.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo:

 • odetnij wodę, elektryczność i gaz,

 • opuść jak najszybciej uszkodzony budynek, jeśli się w takim znajdujesz,

 • nie wchodź do zniszczonych budynków,

 • skorzystaj ze schodów zamiast windy,

 • nie dotykaj przewodów elektrycznych,

 • zachowaj bezpieczną odległość od wszystkiego, co może się zawalić,

 • załóż obuwie, aby ochronić się przed potłuczonymi przedmiotami.

 

W przypadku uwięzienia (np. w budynku) wyślij wiadomość, uderzaj w rurę lub ścianę, a jeśli możesz użyj gwizdka zamiast krzyczeć. Takie postępowanie pomoże Cię zlokalizować i jak najszybciej udzielić potrzebnej pomocy. Zapamiętaj! Jeśli znajdujesz się na wybrzeżu i jest to region, gdzie występują fale tsunami, po ustaniu wstrząsów udaj się w głąb lądu lub na wyższy teren. Nie podchodź do linii brzegowej! Warto być również świadomym, że mogą nastąpić kolejne wstrząsy.

Jeśli Pani/Pan planuje wyjazd i ma wątpliwości – zadzwoń pod numer (+48) 22 459 27 10 lub skontaktuj się mailowo e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Tekst: Kamila Karkowska