Lato z dinozaurami w Oddziale Karpackim PIG-PIB w Krakowie

Podczas tegorocznych wakacji, w lipcu i w sierpniu 2022 r. w Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w Krakowie mieliśmy przyjemność gościć dzieci uczestniczące w półkoloniach zorganizowanych przez sąsiadującą z Oddziałem Szkołę Podstawową nr 18. Spotkania pod hasłem „Lato z dinozaurami w Oddziale Karpackim” odbywały się w ramach realizowanego przez PIG-PIB tematu dotyczącego upowszechniania wiedzy o geologii, górnictwie i ochronie georóżnorodności.

Dla dzieci przygotowana została urozmaicona efektami dźwiękowymi prelekcja poświęcona polskim dinozaurom. Dzięki ciekawym i wciągającym wykładom przygotowanym i prowadzonym przez Pawła Woźniaka z Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu dzieci mogły się dowiedzieć o znaleziskach szczątków i tropów dinozaurów w Krasiejowie, Lisowicach, Sołtykowie i Borkowicach.

prelekcja o dinozaurach

Prelekcję o dinozaurach przygotował i wygłosił Paweł Woźniak z Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu

Dzieci poznały m.in. historię najbardziej popularnego dinozaura w Muzeum Geologicznym PIG-PIB, czyli dilofozaura „Dyzia”, a także „smoka wawelskiego” z Lisowic. Dowiedziały się także, gdzie można na własne oczy oglądać tropy dinozaurów. 

Ostatnie wakacyjne spotkanie poświęcone było ikonie epoki lodowcowej – mamutowi włochatemu. Dzieci mogły się poznać historię jego przodków i zapoznać się ze sposobami adaptacji tych zwierząt do nieprzyjaznych warunków atmosferycznych. Dowiedziały się, czy mamuty miały wrogów i dlaczego wyginęły, a także o znaleziskach wielkich ssaków w Pyskowicach i Krakowie. 

Wykłady zakończone były konkursem z nagrodami: dzieci przy pomocy węgla lub kredek miały za zadanie narysować mamuty tak, jak robili to prehistoryczni ludzie na ścianach jaskiń.

lato z dinozaurami3

Konkurs rysowania prehistorycznych zwierząt

lato z dinozaurami4

Jedna z prac powstałych podczas akcji letniej "Lato z dinozaurami w Oddziale Karpackim"

Tekst: Małgorzata Garecka

sfinansowanie nfosigw

Wykłady zorganizowano w ramach projektu „Upowszechnianie wiedzy o geologii, górnictwie i ochronie georóżnorodności” i sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej