26. Piknik Naukowy p.t. „Rewolucje naukowe – Kopernik i inni”

26. Piknik Naukowy p.t. „Rewolucje naukowe – Kopernik i inni” za nami. Impreza o charakterze festynu wokół stadionu PGE Narodowy w Warszawie, od wielu lat popularyzuje osiągnięcia nauki. Oficjalne dane potwierdzają niezmienne zainteresowanie Piknikiem Naukowym Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia. W tym roku PGE Narodowy odwiedziło 30 tysięcy osób. Szacujemy, że w rozmowach, doświadczeniach i quizach, na naszym stoisku uczestniczyło ok. 600 osób.

Wiele osob na tle stoiska PIG_PIB

 

Na stanowisku Muzeum Geologicznego PIG-PIB, geolodzy, w przystępnej formie, przedstawiali zagadnienia związane z kopalinami, które stały się „Kamieniami milowymi w rozwoju cywilizacji”.

Trzy stanowiska były poświęcone: pierwiastkom ziem rzadkich (REE), miedzi i ropie naftowej. Wielką satysfakcję sprawiały nam reakcje osób odwiedzających nasze stoisko, na to co prezentowaliśmy i opowiadaliśmy o kopalinach.

W gablocie, jak w muzeum, zostały zaprezentowane najpiękniejsze okazy kryształów i skupienia minerałów związane z REE z kolekcji Muzeum Geologicznego. Odwiedzający mogli uczestniczyć w detekcji REE w przygotowanych okazach skał. Demonstrowaliśmy jak szczypta neodymu zmienia właściwości zwykłych magnesów.

osoby prezentujace okazy

 

Na stanowisku poświęconym miedzi demonstrowaliśmy okazy łupków miedzionośnych, związków miedzi oraz miedź rodzimą. Odwiedzający mogli się dowiedzieć o znaczeniu miedzi w rozwoju naszej cywilizacji, wysokiej pozycji Polski w światowych zasobach miedzi, sposobach poszukiwania jej rud i eksploatacji.

kilka osob na tle niebieskiego stoly oglada doswiadczenie

 

Przy kolejnym stanowisku można było zapoznać się z różnymi rodzajami surowej ropy naftowej oraz zobaczyć jak skonstruowana jest lampa naftowa. Opowiadaliśmy także o Ignacym Łukasiewiczu (1822-1882) - prekursorze przemysłu petrochemicznego. Można było wykonać proste doświadczenie z emulgacji ropy naftowej w wodzie i obserwować proces ponownego rozdziału cieczy. Każdy odwiedzający stoisko Muzeum Geologicznego mógł sprawdzić swoją wiedzę w formie quizu - „Koło Fortuny rewolucyjnych surowców naturalnych”. Chętnych do tej edukacyjnej zabawy nie zabrakło przez cały dzień. Ciesząc się z popularyzowania geologii, czekamy na kolejną edycję Pikniku.

grupa młodych ludzi na tle dekoracji stoiska

 

Tekst: Andrzej Jagielski, Koordynator udziału PIG-PIB w 26. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Zdjęcia: PIG-PIB