Prognoza sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych w lipcu 2023 r.

Państwowa służba hydrogeologiczna przedstawiła nową prognozę oddziaływania zmian położenia, zasobów i zagrożenia wód podziemnych na gospodarkę wodną w zlewniach w okresie od 1 do 31 lipca 2023 r.

Niepewność długookresowej prognozy sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej powoduje, że prognozę zmian położenia zwierciadła wody podziemnej przedstawia się w zależności od wielkości zasilania wód podziemnych według dwóch scenariuszy przy założeniu, że:

  • w prognozowanym okresie suma opadów atmosferycznych będzie wyższa od średniej wieloletniej i temperatury powietrza będą sprzyjały infiltracji wód opadowych do warstwy wodonośnej – scenariusz A, korzystny dla gospodarki wodnej;

  • w prognozowanym okresie suma opadów atmosferycznych będzie niższa od średniej wieloletniej i/lub temperatury powietrza nie będą sprzyjały infiltracji wód opadowych do warstwy wodonośnej – scenariusz B, niekorzystny dla gospodarki wodnej.

Prognozę zmian zasobów i zagrożeń wód podziemnych przedstawia się wyłącznie dla scenariusza B.

Prognoza zmian położenia zwierciadła wód podziemnych

Według przeprowadzonych analiz, zgodnie ze scenariuszem B, w lipcu 2023 r. w obrębie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego będą występować obszary, na których zwierciadło płytkich wód podziemnych układać się będzie poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO). Lokalnie takie obniżenia zwierciadła mogą mieć miejsce również na innych obszarach kraju, w tym w szczególności w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubuskim, mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim, śląskim i małopolskim.

Lokalizacja punktów sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych, dla których wykonano symulacje rozwoju sytuacji hydrogeologicznej

Lokalizacja punktów sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych, dla których wykonano symulacje rozwoju sytuacji hydrogeologicznej

Prognoza zmian zasobów wód podziemnych

Z przeprowadzonych analiz wynika, że w nadchodzącym miesiącu stan rezerw zasobów zmiennych na przeważającym obszarze kraju kształtować się będzie na bezpiecznym poziomie (wskaźnik Rz większy niż 1).

W północno-zachodniej części Polski stan rezerw na znacznych obszarach może być niższy, a lokalnie może obniżyć się do zera. W szczególności taki lokalny brak zasobów, w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód podziemnych, może mieć miejsce w obrębie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i małopolskiego.

Prognoza poziomu rezerw wód podziemnych 2 lipcu 2023 r. według scenariusza B w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód (NNG)

Prognoza poziomu rezerw wód podziemnych w lipcu 2023 r. według scenariusza B w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód (NNG)

Prognoza zagrożenia wód podziemnych

Prognozę zagrożenia wód podziemnych opracowano dla scenariusza B - mniej korzystnego dla gospodarki wodnej. Według tego wariantu w lipcu 2023 r. prognozuje się możliwość występowania niżówki hydrogeologicznej na znacznych obszarach województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, centralnej części województwa wielkopolskiego i w południowo-zachodniej oraz północnowschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego.

Na pozostałym obszarze kraju przewiduje się, że zjawisko to będzie miało charakter wyłącznie lokalny. W szczególności w najbliższych tygodniach lokalne niżówki hydrogeologiczne mogą wystąpić m.in. w obrębie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego i śląskiego.

Prognoza zagrożeń wód podziemnych – występowanie niżówki hydrogeologicznej w lipcu 2023 r. według scenariusza B

Prognoza zagrożeń wód podziemnych – występowanie niżówki hydrogeologicznej w lipcu 2023 r. według scenariusza B

W związku z prognozowaną sytuacją hydrogeologiczną państwowa służba hydrogeologiczna wydała Ostrzeżenie nr 5/2023, zgodnie z którym w województwach: pomorskim i zachodniopomorskim utrzymuje się stan zagrożenia hydrogeologicznego, a ponadto zostaje on wprowadzony dla województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Zobacz: Prognoza sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych 1.07.2023 - 31.07.2023

grafika ilustracyjna


Prognoza i Ostrzeżenie nr 5/2023 publikowane są na stronie internetowej państwowej służby hydrogeologicznej pod adresem: www.pgi.gov.pl/psh/psh- 2/aktualna-sytuacja-hydrogeologiczna.html