PIG - PIB na otwarciu nowej inwestycji Kopalni Soli Kłodawa

W dniach 11-13.10.2023 r. odbyło się XXVII Międzynarodowe Sympozjum Quo Vadis Sal, którego współorganizatorem była Kopalnia Soli Kłodawa S.A., a jej aktywnymi uczestnikami pracownicy PIG-PIB. W ramach konferencji odbyła się wycieczka do podziemnej części kopalni. Dzień wcześniej dyrektor PIG-PIB, dr inż. Mateusz Damrat uczestniczył w otwarciu nowego budynku, który ma posłużyć w obsłudze ruchu turystycznego.

 parterowy, biało szary budynek ze spadzistym dachem

Wejście do nowego obiektu turystycznego

 rzad ludzi na tle okna i sciany

W spotkaniu wzięli udział między innymi: Burmistrz Kłodawy – Piotr Michalak (pierwszy z prawej), Zastępca Burmistrza Kłodawy – Katarzyna Hamiga, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju – Minister Piotr Dziadzio (piąty z prawej), Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu – Robert Nowak (szósty z prawej), Dyrektor PIG-PIB – dr inż. Mateusz Damrat (siódmy z prawej)

 trzech mężczyzn przecina biało-czerwoną wstęgę

Uroczyste otwarcie. Wstęgę przecięli – od prawej: Prezes Zarządu Kopalni Soli „KŁODAWA” S.A. – Waldemar Marciniak, Minister Piotr Dziadzio oraz Członek Zarządu Kopalni Soli „KŁODAWA” S.A. – Tomasz Krokos

Nowo wybudowany obiekt ma około 400 m2 powierzchni. Oprócz biura obsługi w obiekcie znajduje się nowoczesna poczekalnia dla około 200 osób oraz sklep, w którym można zakupić pamiątki i produkty Kopalni Soli „KŁODAWA” S.A. W budynku nie mogło zabraknąć solnych akcesoriów – zainstalowano w nim lampę z różowej soli o wysokości około 2 metrów i wadze 3,5 tony. Jest to największa lampa solna w Polsce, a może i w Europie, jak twierdzą pracownicy Kopalni. 

 różowy blok soli wielkosci czlowieka

Lampa solna wykonana z rdzenia wiertniczego pozyskanego podczas wiercenia otworów między poziomowych na dole kopalni.

 wejscie do dwoch podziemnych tuneli

Korytarze podziemnej trasy turystycznej

Kłodawską Podziemną Trasę Turystyczną odwiedza rocznie ponad 30 tys. turystów. Wato zaznaczyć, że jest to podziemna trasa udostępniona turystom we wciąż czynnej kopalni soli. Pierwsze zwiedzanie odbyło się niemal 20 lat temu – 4 grudnia 2004 r. Trasa zlokalizowana jest 600 metrów pod powierzchnią ziemi. Jest to najgłębiej położona trasa turystyczna udostępniona do ruchu turystycznego w kraju.

W 2007 r. odbył się, pierwszy w historii kopalni koncert muzyczny. Muzycy Filharmonii Kaliskiej oraz skrzypek Dmitrij Vasiljew zagrali 600 metrów pod ziemią „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego. Wydarzenie to zostało odnotowane w Księdze Rekordów Guinnesa jako koncert wykonany na największej głębokości.

Tekst: Anna Bagińska
Zdjęcia: Kopalnia Soli „KŁODAWA” S.A.