Przedstawiciele PIG-PIB w ważnych gremiach Polskiej Akademii Nauk

Miło nam poinformować, że pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB zostali powołani w skład dwóch ważnych gremiów naukowych: Komitetu Badań Geologicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Komitetu Badań Czwartorzędu Polskiej Akademii Nauk.  Do zadań obu komitetów należy m.in. podejmowanie wszelkich działań, służących rozwojowi wskazanej dyscypliny naukowej oraz wykorzystanie ich osiągnięć dla dobra kraju.

 W skład Komitetu Nauk Geologicznych PAN zostali wybrani:

  1. prof. dr hab. Paweł Aleksandrowski (Oddział Dolnośląski PIG-PIB we Wrocławiu),

  2. dr hab. Marek Jarosiński, prof. instytutu (Zakład Geologii Regionalnej),

  3. prof. dr hab. Tadeusz Peryt (Zakład Geologii Regionalnej),

  4. dr hab. Piotr Szrek (zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju, Sekretarz Naukowy PIG-PIB).

W skład Komitetu Badań Czwartorzędu PAN została wybrana:

  1. dr hab. Anna Hrynowiecka, prof. instytutu (Oddział Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku).

Komitet Nauk Geologicznych PAN został powołany w 1952 r. Zajmuje się m.in. oceną priorytetów badawczych i kierunków rozwoju geologii w aspekcie naukowym jak i praktycznym, opracowywaniem na zlecenie różnych organów jak i z własnej inicjatywy specjalistycznych opinii i ekspertyz, także dla celów praktycznych (np. budowa zapory na Dunajcu w Czorsztynie), oceną stanu specjalności naukowych w zakresie geologii oraz poziomu edukacji geologicznej w Polsce.

Komitet Badań Czwartorzędu PAN został powołany w 1964 roku. Zajmuje się problematyką badań czwartorzędu realizowaną w zakresie nauk geologicznych, fizyczno-geograficznych, biologicznych i archeologicznych. Jest platformą służącą integracji naukowców z różnych dziedzin i dyscyplin naukowych, reprezentujących główne ośrodku naukowe w Polsce. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie badań interdyscyplinarnych, dotyczących ostatniego okresu geologicznego - czwartorzędu. Organizowane posiedzenia, sesje i konferencje umożliwiają wymianę myśli naukowej i prezentację wyników badań. Komitet pełni funkcję Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Międzynarodową Unią Badań Czwartorzędu (INQUA).

Kadencje wybranych członków trwają cztery lata.

Tekst: Redakcja