Współpraca PIG - PIB i NORCE Norwegian Research Centre w ramach realizacji projektu OptiSGE – wizyta studyjna w Polsce

We wrześniu 2023 r. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z NORCE Norwegian Research Centre rozpoczął realizację projektu pn. Optimization of Shallow Geothermal Energy Resources for Green Transition (OptiSGE), finansowanego z Funduszu Współpracy Dwustronnej, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Projekt ma na celu wzmocnienie zielonej transformacji poprzez wdrożenie innowacyjnych metod oceny i wykorzystania zasobów niskotemperaturowej energii geotermalnej dla wsparcia gospodarki i społeczeństw w Polsce i Norwegii. Kierownikiem tematu w PIG – PIB jest dr Maciej R. Kłonowski, natomiast w NORCE dr Kirsti Midttømme. Zakończenie projektu OptiSGE zaplanowane jest na sierpień 2024 r.

W dniach 21-24 listopada 2023 r. odbyła się wizyta studyjna OptiSGE w Polsce w ramach realizacji zadania Activity 2 Exchange of knowledge and experience, w której udział wzięli przedstawiciele obu instytucji partnerskich. Wizytę połączono ze szkoleniem dotyczącym zastosowania metody rozproszonych pomiarów temperatury (ang. Distributed Temperature Sensing, DTS) w otworach hydrogeologicznych, stanowiącym część zadania Activity 4: Pilot research: DTS field measurements and reference data collection.

grupa osób pozujących do zdjęcia

Pracownicy PIG-PIB oraz NORCE podczas wizyty studyjnej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB

W pierwszym dniu wizyty miała miejsce wymiana wiedzy i doświadczeń w siedzibie Oddziału Dolnośląskiego we Wrocławiu. W ramach cotygodniowego otwartego posiedzenia naukowego w OD PIG-PIB Kirsti Midttømme wygłosiła referat pt. Developments of geothermal energy and ground source heat pumps applications in Norway, w którym przedstawiła potencjał geotermalny Norwegii oraz wykorzystanie niskotemperaturowej energii geotermalnej poprzez systemy tzw. gruntowych pomp ciepła na tle budowy geologicznej kraju.

kobieta stojąca przy pulpicie i referująca prezentację wyświetlona na ekranie

Prezentacja głoszona przez Kirsti Midttømme (NORCE)

Następnie przedstawione zostały prezentacje dotyczące działalności Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB w zakresie geotermii:

  • Geology, hydrogeology and geothermal conditions of Lower Silesia – P. Żuk, A. Krzonkalla, M. R. Kłonowski (Oddział Dolnośląski PIG-PIB),

  • Low-temperature geothermal energy and ground source heat pumps in Poland – completed and ongoing projects at PGI-NRI – G. Ryżyński, M. Szlasa, M. Żeruń (PIG-PIB w Warszawie),

  • Towards geothermal evaluation of SW Poland – comprehensive integration of petrophysical measurements and geophysical data – P. Słomski, Ł. Jasiński, B. Grochmal, K. Bulcewicz, A. Oniszczuk, M. Olkowicz, M. Dąbrowski (Oddział Dolnośląski PIG-PIB).

Prezentacja głoszona przez Pawła Żuka i Macieja Kłonowskiego (PIG-PIB)

Prezentacja głoszona przez Pawła Żuka i Macieja Kłonowskiego (PIG-PIB)

Prezentacja głoszona przez Grzegorza Ryżyńskiego (PIG-PIB)

Prezentacja głoszona przez Grzegorza Ryżyńskiego (PIG-PIB)

Prezentacja głoszona przez Piotra Słomskiego (PIG-PIB)

Prezentacja głoszona przez Piotra Słomskiego (PIG-PIB)

Podczas sesji popołudniowej odbyło się szkolenie teoretyczne zespołu projektowego z wykorzystania metody DTS, które poprowadził Peter Thomas z NORCE. Następnie goście z Norwegii zwiedzili wystawę okazów flory karbońskiej pochodzących z Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego, zgromadzonych w pierwszej połowie XX w. przez Georga Franza Zimmermanna, późniejszego pracownika Państwowego Instytutu Geologicznego. Kolejny punkt programu stanowiło zaznajomienie się z działalnością i wyposażeniem Laboratorium Petrofizycznego Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB.

Część teoretyczna szkolenia pomiarów DTS prowadzona przez Petera Thomasa (NORCE)

Część teoretyczna szkolenia pomiarów DTS prowadzona przez Petera Thomasa (NORCE)

W drugim i trzecim dniu wizyty studyjnej miała miejsce jej część terenowa. W Cieplicach Śląskich-Zdroju dzięki uprzejmości Anny Leśniak, Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego i Geologa Górniczego Uzdrowiska Cieplice Sp. z o.o., Polskiej Grupy Uzdrowisk, zespół OptiSGE zapoznał się z odwiertem C-1 o głębokości ostatecznej 2 002,5 m p.p.t. – jednym z najgłębszych otworów eksploatacyjnych termalnej wody leczniczej w Polsce.

Zespół OptiSGE oraz Pani Anna Leśniak z Uzdrowiska Cieplice przy instalacji hydrotermalnej otworu C-1

Zespół OptiSGE oraz Anna Leśniak z Uzdrowiska Cieplice przy instalacji hydrotermalnej otworu C-1

Otwór ujmuje wody pod ciśnieniem artezyjskim, których średnia temperatura na wypływie wynosi ok. 80°C. Woda wykorzystywana jest do celów balneologicznych oraz grzewczych przez Uzdrowisko Cieplice. Ponadto otwór służy Termom Cieplickim do ogrzewania wybranych niecek basenowych, ogrzewania pomieszczeń i produkcji ciepłej wody użytkowej. Woda termalna jest również czasami mieszana z wodą zwykłą wypełniającą niektóre baseny.

Zespół OptiSGE przy profilu geologiczno-technicznym odwiertu termalnego C-1 w budynku Term Cieplickich

Zespół OptiSGE przy profilu geologiczno-technicznym odwiertu termalnego C-1 w budynku Term Cieplickich

Po południu uczestnicy sesji terenowej zwiedzili położony w Karpaczu zabytkowy drewniany kościół, tzw. stavkirke, wybudowany na przełomie XII i XIII w. w miejscowości Vang w południowo- środkowej Norwegii. W 1841 r. kościół został przeniesiony do Berlina, a od roku 1844, po zrekonstruowaniu stoi na obecnym miejscu, pełniąc funkcję świątyni ewangelicko-augsburskiej. Następnie zespół projektowy zaznajomił się z modelem przekroju geologicznego przez środkowe i zachodnie Sudety zlokalizowanym w Parku Miejskim na Wzgórzu Kościuszki w Jeleniej Górze.

Zespół OptiSGE podczas zwiedzania Kościoła Wang w Karpaczu oraz degustacji wody leczniczej w Uzdrowisku Cieplice

Zespół OptiSGE podczas zwiedzania Kościoła Wang w Karpaczu oraz degustacji wody leczniczej w Uzdrowisku Cieplice

W kolejnym dniu wizyty studyjnej zapoznano się z niskotemperaturową instalacją geotermalną w Klasztorze w Henrykowie, znanym ze spisanej po łacinie w XIII w. Księgi Henrykowskiej, w której zapisano pierwsze zdanie w języku staropolskim. Do ogrzewania zabytkowego zespołu budynków klasztornych zastosowano niskotemperaturową instalację geotermalną i ciepłowniczą o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. Sposób wykonania i działania instalacji w Henrykowie objaśnili: Dawid Golec, przedstawiciel firmy DiMEN Sp. z o.o. – projektanta i głównego wykonawcy instalacji ciepłowniczej, oraz Jarosław Ozimek, Prezes Zarządu firmy DPS Sp. z o.o. – wykonawcy robót wiertniczych.

Prezentacja modernizacji systemu grzewczego w Klasztorze Księgi Henrykowskiej prowadzona przez firmy DiMEN Sp. z o.o. oraz DPS Sp. z o.o.

Prezentacja modernizacji systemu grzewczego w Klasztorze Księgi Henrykowskiej prowadzona przez firmy DiMEN Sp. z o.o. oraz DPS Sp. z o.o.

Ostatnim punktem programu była praktyczna część szkolenia z zastosowania metody DTS przeprowadzona przez Petera Thomasa z NORCE. Zajęcia i pomiary testowe zrealizowane zostały w piezometrze W-1 położonym w Parku Skowronim we Wrocławiu.

Szkolenie praktyczne z pomiarów metodą DTS przeprowadzone przez Petera Thomasa (NORCE)

Szkolenie praktyczne z pomiarów metodą DTS przeprowadzone przez Petera Thomasa (NORCE)

Wizyta studyjna zespołu projektowego PIG-PIB oraz NORCE w ramach projektu Optimization of Shallow Geothermal Energy Resources for Green Transition (OptiSGE) z sukcesem umożliwiła wymianę wiedzy, doświadczeń i praktyk badawczych w zakresie energii geotermalnej, a także otworzyła dalsze możliwości współpracy obu instytucji z Polski i Norwegii.

W trakcie wizyty PIG-PIB reprezentowali pracownicy Oddziału Dolnośląskiego we Wrocławiu: Paweł Brytan, Jolanta Duczmańska-Kłonowska, Łukasz Jasiński, Maciej Kłonowski, Anna Krzonkalla, Agnieszka Ładocha, Adrianna Maćko, Agnieszka Oniszczuk, Weronika Pratkowiecka, Wiktoria Sergiel, Piotr Słomski, Urszula Wyrwalska, Karol Zawistowski i Paweł Żuk oraz pracownicy Zakładu Geologii Inżynierskiej w Warszawie: Grzegorz Ryżyński i Marta Szlasa. NORCE reprezentowali Kirsti Midttømme, Anders Nermoen oraz Peter Thomas.

Projekt Optimization of Shallow Geothermal Energy Resources for Green Transition (OptiSGE) jest finansowany z Funduszu Współpracy Dwustronnej, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

program

pig norce

Tekst: Wiktoria Sergiel, Weronika Pratkowiecka, Maciej R. Kłonowski