Wystawa "Świat w rękach polskich geologów" w Muzeum Geologicznym PIG-PIB

W holu głównym Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB przy ul. Rakowieckiej 4 w Warszawie zagościła nowa wystawa czasowa. Ekspozycja pt. „Świat w rękach polskich geologów” prezentuje szeroki zakres prac geologicznych realizowanych przez polskich badaczy na różnych kontynentach, często w miejscach egzotycznych, o specyficznych warunkach klimatycznych i o związanych z tym uciążliwościach pracy.

Wystawa przedstawia nie tylko merytoryczny zakres działań, ale również charakter pracy, warunki bytowania, trudności i radości, jakich doświadczają polscy geolodzy w najdalszych zakątkach świata – słowem – ich dzień powszedni.

grafika ilustracyjna

Wystawa znajduje się w holu głównym Muzeum Geologicznego PIG-PIB w Warszawie

Na wystawie zaprezentowano oryginalne okazy z różnych stron świata, pamiątki własnoręcznie przywiezione z dalekich krajów oraz wiedzę zdobytą w Afryce, obu Amerykach, Azji, Australii, Antarktydzie i na oceanach. Trudno znaleźć na świecie skrawek lądu, na którym, choć w niewielkim zakresie, nie działaliby polscy geolodzy. Od dalekiej Północy, po lądy Antarktyki, od Wysp Komandorskich po szczyty Andów odnaleźć można ślady ich podstawowych badań geologicznych, prac kartograficznych, inżynierskich, poszukiwawczych, a także działań szkoleniowych i edukacyjnych.

grafika ilustracyjna

Jedna z plansz ekspozycji "Świat w rękach polskich geologów"

W wielu z tych miejsc zachowały się nazwy geograficzne nadane na cześć odkryć i innych dokonań poczynionych przez Polaków.

Pobudki, którymi kierowali się pionierzy polskiej geologii, aby badać dalekie lądy, były różne. Paweł Edmund Strzelecki od dziecka marzył o podróżowaniu. Do wyruszenia jednak w 9-letnią podróż dookoła kuli ziemskiej przyczynił się ponoć również nieszczęśliwy finał wielkiej miłości. Istotny wkład w badania geologiczne odległej Syberii mieli zesłańcy po powstaniach niepodległościowych – m.in. Aleksander P. Czekanowski i Jan Czerski. Wielu naukowców uciekło z objętej zaborami Polski w obawie przed represjami carskimi. Tą, wiodącą przez Paryż, drogą do Chile dostał się Ignacy Domejko.

grupa osób uroczyście ubranych stoi przy dużym globusie

Otwarcie wystawy w Muzeum Geologicznym miało miejsce 8 grudnia 2023 r. podczas uroczystości Barbórki w PIG-PIB

W miarę rozwoju ośrodków naukowych pogłębiana były również współpraca między naukowcami, co zaowocowało szeregiem działań badawczych w azjatyckiej części Rosji, m.in. wyprawą na Nową Ziemię i pracami badawczymi Józefa M. Morozewicza na Uralu, poszukiwaniem surowców w rejonie Krymu i Kaukazu przez Stefana Czarnockiego czy poszukiwaniami surowców mineralnych w rejonie Irkucka i badaniami pod budowę kolei transsyberyjskiej przez Karola Bohdanowicza.

Nowe możliwości otworzyły się dla geologów polskich po II Wojnie Światowej. Współpraca między rządami państw demokracji ludowej, a zwłaszcza programy wspierania krajów gorzej rozwiniętych zaowocowały licznymi ekspedycjami badawczymi i kontraktami realizowanymi na różnych kontynentach, często w bardzo egzotycznych miejscach. Wyjazdy odbywały się dzięki umowom między akademiami nauk, uczelniami, lecz także na zasadzie kontraktów za pośrednictwem państwowych przedsiębiorstw, takich jak Polimex Cekop, Geofizyka Toruń itp. Realizowane były też kontrakty ONZ-owskie.

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej polscy geolodzy podejmują liczne działania hydrogeologiczne i prace inżynierskie oraz związane z rozpoznaniem surowcowym regionów Afryki. Realizowany przez Polskę program PanAfGeo polega na współdziałaniu pomiędzy europejskimi i afrykańskimi służbami geologicznymi.

eksponaty na wystawie

Jedne z wielu eksponatów zgromadzonych na wystawie

Wystawa jest dostępna do 30 kwietnia 2024 r.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!