Polskie geoskarby UNESCO

Światowe Geoparki UNESCO to wyjątkowe miejsca na świecie. To krainy, które promują i chronią dziedzictwo geologiczne, przyrodnicze i kulturowe, aktywizując przy tym lokalną społeczność. Według danych na koniec 2023 roku na świecie istnieje 169 Światowych Geoparków UNESCO. W Polsce znajdują się dwa takie geoparki – Świętokrzyski i Łuk Mużakowa, aspiruje do tej grupy trzeci – Kraina Wygasłych Wulkanów.

Geopark „Łuk Mużakowa” to pierwszy w Polsce obiekt, który uzyskał rangę Światowego Geoparku UNESCO. Częściowo położony jest w województwie lubuskim, druga część leży po stronie Niemiec. Jego geologiczne walory uzupełniają cenne przyrodniczo kompleksy leśne oraz kompozycje ogrodowe.

fragment geoparku Łuk Mużakowa, kolorowe jeziorko widziane z góry, zdjęcie wykonane za pomocą drona

Fragment Łuku Mużakowa, widziany okiem drona z góry. Fot. Marcin Olkowicz

Geopark Świętokrzyski charakteryzuje unikatowe, w skali europejskiej, dziedzictwo geologiczne, a także ściśle powiązane z nim wartości historyczne i kulturowe regionu. Położony jest na terenie miasta Kielce i czterech sąsiadujących gmin.

Zdjęcie z drona kamieniołomu skalnego

Rezerwat Góra Rzepka wraz z Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej - fragment Geoparku Świętokrzyskiego. Fot. Krzysztof Karwacki

Trzeci z geoparków to Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów, położony w Sudetach Zachodnich. Przeszedł już długą drogę certyfikacji i uzyskał pozytywną ocenę komisji.

zdjęcie góry Ostrzyca widzianej z góry w promieniach zachodzącego słońca

Góra Ostrzyca w Krainie Wygasłych Wulkanów

27 marca 2024 r. ogłoszona zostanie oficjalnie lista nowych Światowych Geoparków UNESCO. Przekonamy się wtedy czy Kraina Wygasłych Wulkanów dołączy do międzynarodowej rodziny geoparków. Nie tylko zjawiska wulkaniczne ale także bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe sięgające wczesnego średniowiecza predestynują go do tego idealnie.

Właśnie te trzy geoparki są bohaterami naszego nowego filmu pt. "Polskie geoskarby Unesco". Zapraszamy na wędrówkę po najbardziej wartościowych obiektach dziedzictwa geologicznego, przyrodniczego i kulturowego znajdujących się w Polsce.