Otwarcie wystawy czasowej "Moje strzegomskie skarby"

Banner informujący o wystawie


22 marca 2024 r. w Muzeum Geologicznym PIG-PIB miało miejsce otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Moje strzegomskie skarby”. Jest to kolejna ekspozycja, obok której nie sposób przejść obojętnie.

Prezentowane są na niej bogate zbiory minerałów z kolekcji dr. Eligiusza Szełęga z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Na wystawie znajdują się okazy pochodzące z pegmatytów masywu Strzegom-Sobótka na Dolnym Śląsku. Do dziś z pegmatytów tych opisano ok. 100 minerałów. Najsłynniejsze z nich to niezwykłej urody kwarce dymne i moriony, mikrokliny oraz ich zielone odmiany (amazonity), a także albity, topazy, beryle oraz ich odmiany (akwamaryny i heliodory), fluoryty, epidoty, aksynity, prehnity, bavenity, granaty (almandyny i spessartyny), turmaliny, kalcyty, aksynity oraz różnobarwne zeolity (stilbity, chabazyty, heulandyty, laumontyty i skolecyty).

Minerały z pegmatytów strzegomskich są cenione na całym świecie i znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych.

Wystawę można oglądać do 4 września 2024 r. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tej oraz pozostałych ekspozycji dostępnych w naszym Muzeum!

Zachęcamy także do zapoznania się z najnowszą książką autorstwa dr. Eligiusza Szełęga - Minerały i skały Polski, która stanowi solidne wsparcie merytoryczne zarówno dla poczatkujących, jak i zaawansowanych kolekcjonerów minerałów i skał.