Noc Muzeów w Muzeum Geologicznym

W sobotę 18 maja 2024 r. odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów. Raz w roku muzea, galerie, urzędy, szkoły oraz inne instytucje kulturalne, edukacyjne, artystyczne i państwowe otwierają dla zwiedzających swoje placówki w godzinach nocnych. Specjalnie na to wydarzenie przygotowują bogaty w atrakcje program. Od wielu lat w obchodach Nocy Muzeów uczestniczy także Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

W sobotnią noc goście mieli okazję nacieszyć oczy minerałami, różnorodnymi skałami i fascynującymi skamieniałościami prezentowanymi na wystawie stałej w klimatycznej nocnej atmosferze. Poza wystawami stałymi zwiedzający mogli także obejrzeć ekspozycję czasową  pt. „Moje strzegomskie skarby”, na której prezentowane są zbiory minerałów pochodzących z pegmatytów masywu Strzegom-Sobótka z kolekcji dr. Eligiusza Szełęga z Uniwersytetu Śląskiego. Specjalnie na ten wieczór przygotowana została również mini wystawa pt. „Magiczne kamienie”, poświęcona geologicznym tajemnicom minerałów, które nasi przodkowie uważali za magiczne.

Podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy zaprezentowana została wystawa czasowa pt. „Grażyna Hase pod urokiem minerałów i Marii Skłodowskiej-Curie”. Grażyna Hase, od zawsze kojarzona z modą, zainspirowana polską noblistką przygotowała kreacje z epoki, które odzwierciedlają procesy kulturowe i społeczne na przełomie XIX i XX wieku.

Ważnym elementem ekspozycji są obiekty związane bezpośrednio z samą Marią Skłodowską-Curie oraz z jej życiem i pracą zawodową. Centralne miejsce zajmuje  notatnik laboratoryjny Marii – jedyny, który jest prezentowany publicznie – oraz dwa okazy geologiczne: fragment wypolerowanego skrzemieniałego drewna, który przez lata służył noblistce jako ulubiony przycisk do papieru na biurku oraz minerał uranocircyt, który w swoim składzie zawiera aż 45% uranu. Zielonkawo-żółty uranocircyt jest rzadkim minerałem, który, podobnie jak inne minerały uranowe, jest promieniotwórczy oraz wykazuje silną fluorescencję, o czym można się przekonać na wystawie dzięki specjalnemu oświetleniu UV. Znany był już w XIX w., a jako ruda uranu wydobywany jest m.in. w Niemczech.

Tej wyjątkowej nocy miała także miejsce inauguracja II edycji międzynarodowego projektu Space Art, przygotowanego przez Fundację Helisa. Wystawa, którą będzie można podziwiać w Muzeum Geologicznym PIG-PIB do 6 czerwca 2024 r. łączy wątki artystyczne z naukowymi. W przestrzeni Muzeum można podziwiać prace dziesięciu autorów tworzących w Polsce i Stanach Zjednoczonych: Pablo Caviedesa, Katarzyny Korus, Karoliny Kowalskiej, Piotra Lutyńskiego, Adama Rzepeckiego, Katriny Sadrak, Łukasza Szostkiewicza, Anny Alicji Trochim, Anny Drozd Tutaj i Barbary Wroniszewskiej. Kuratorem II edycji wystawy Space Art jest Róża Wroniszewska z Domu Aukcyjnego Róża Wroniszewska w Krakowie. Koordynatorem wystawy jest Katarzyna Korus z Fundacji Helisa.

Późnym wieczorem zwiedzających zaskoczył performance wyreżyserowany przez Jagę Hupało, podczas którego aktor prezentował fragment pegmatytu ze Strzegomia.

O szczególny klimat Nocy Muzeów zadbali Marcin Sidor & Szymon Herbuś z zespołu Sidor X S-AGE, który umiejętnie łączy muzykę klasyczną z elektronicznymi brzmieniami. Artystom towarzyszyła gościnnie wiolonczelistka – Paulina Grondys. Muzycy na co dzień związani są z AUKSO – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy. Przez cały sobotni wieczór goście mogli wsłuchiwać się w muzykę, która wspaniale rozbrzmiewała w muzealnej sali.   

Tegoroczne wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością, czego dowodem była długa kolejka chętnych, która utworzyła się już chwilę po rozpoczęciu imprezy. Dla osób oczekujących na zewnątrz także przygotowane zostały specjalne atrakcje. Fasadę budynku przez cały wieczór rozświetlał spektakl mappingu łączący wątki artystyczne, kosmiczne oraz geologiczne. Spektakl został przygotowany przez Daniela Fedorczyka z Fundacji Helisa. Zwiedzający zafascynowani kosmosem mieli okazję spojrzeć w rozgwieżdżone niebo przez teleskopy wspólnie z przedstawicielami Kosmicznej Akademii. 

Tego wieczoru, dla zwiedzających dostępna była także piękna Czytelnia Biblioteki Geologicznej, w której prezentowane były wydawnictwa związane z historią Ziemi.

W tym roku podczas Nocy Muzeów naszą placówkę odwiedziło około 3000 osób. Tych, którzy zastanawiali się, czy warto stać w kolejce podczas Nocy Muzeów, aby móc zobaczyć wszystkie specjalnie przygotowanie na ten wieczór atrakcje – zapraszamy za rok! 

 Galeria zdjęć

 

 

Zdjęcia: Kris Staszewski

Banner Nocy Muzeów 2024