Żegnamy dr. Jędrzeja Pokorskiego

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr. Jędrzeja Pokorskiego, wieloletniego pracownika naukowego Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Śp. Jędrzej Pokorski zmarł 21 września 2024 roku w wieku 86 lat. Pracował w Instytucie z niewielkimi przerwami przez 45 lat.

zdjęcie ilustracyjne

Śp. Jędrzej Pokorski

Śp. Jędrzej Pokorski był absolwentem I L.O. im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął 1 października 1956 roku, a ukończył je 18 kwietnia 1962 roku broniąc pracę magisterską o aspektach geologii Podhala, wykonaną pod kierunkiem profesora Halickiego.

W 1962 roku rozpoczął pracę w PIG, najpierw w Zakładzie Rud Żelaza, od 1966 roku w Zakładzie Złóż Soli i Surowców Chemicznych, a następnie w Zakładzie Geologii Złóż Ropy i Gazu. Jego wiedza i zaangażowanie oraz zdolności do kreowania i prowadzenia projektów badawczych spowodowały, że w krótkim czasie zaczął pełnić w Instytucie funkcje kierownicze. 

W 1987 roku został zatrudniony przez Przedsiębiorstwo Usług Geologicznych „GEOPOL” jako uczestnik ekspedycji geologicznej w Algierii.

Od lutego 1988 roku pełnił w PIG funkcje kierownika Pracowni Prognoz Ropo- i Gazonośności w Zakładzie Geologii Złóż Ropy i Gazu. Od września 1988 roku był kierownikiem Zakładu Stratygrafii, Tektoniki i Paleogeografii. Od lutego 1990 roku był p.o. kierownika Zakładu Geologii Złóż Ropy i Gazu, a z dniem 3 sierpnia 1990 roku powierzono mu funkcje kierownika Zakładu Geologii Złóż Surowców Energetycznych. Od lipca 1992 roku został kierownikiem Zakładu Geologii i Ropo-gazonośności Niżu, którego nazwa od marca 1995 roku została zmieniona na Zakład Geologii Regionalnej i Naftowej. Funkcję tę pełnił do czerwca 1998 roku.

W okresie od września 1998 do lipca 2000 roku pracował w Przedsiębiorstwie Badań Geofizycznych jako główny specjalista do spraw geologii. Od sierpnia 2005 roku do lipca 2008 roku Jędrzej Pokorski ponownie pracował w PIG, m.in. w Zakładzie Geologii Regionalnej, Surowcowej i Geofizyki.

Śp. Jędrzej Pokorski całe życie zawodowe związał z geologią, przechodząc od badań starszego paleozoiku i permu na platformie wschodnioeuropejskiej, poprzez analizy paleozoiku w rejonie Pomorza Zachodniego (szczególnie karbonu i permu) i obszarze południowego Bałtyku oraz syneklizy perybałtyckiej (szczególnie kambru i permu) do kluczowych badań litofacjalnych, paleogeograficznych i stratygraficznych permu – czerwonego spągowca na obszarze Niżu Polskiego.

Był wysoko oceniony jako wybitny geolog regionalny i naftowy, specjalizujący się szczególnie w badaniach permu - czerwonego spągowca w Polsce i w Europie. Był autorem wielu publikacji i map z tego zakresu badań, co zaowocowało w 1986 roku uzyskaniem stopnia doktora za wyróżnioną rozprawę doktorską pt. „Sedymentacja i litostratygrafia czerwonego spągowca w północno-zachodniej Polsce.”

Był twórcą nowoczesnej litostratygrafii czerwonego spągowca, która przetrwała próbę czasu. Czerwony spągowiec był w początkach jego pracy bardzo słabo rozpoznany na Niżu Polskim. Po latach pracy seria ta została przez Niego znakomicie opracowana w skali całego basenu sedymentacyjnego w Polsce. Specjalizował się również w geologii strukturalnej, analizie sejsmicznej i magnetotelurycznej.

Był osobą kreatywną, badaczem łączącym wiele dyscyplin nauk o ziemi. Włączał się m.in. w badania geochemiczne i dotyczące energii geotermalnej. Zajmował się geofizyką poszukiwawczą i problematyką złóż ropy i gazu. Współpracował z Polskim Górnictwem Naftowym, Przedsiębiorstwem "Petrobaltic" i Akademią Górniczo - Hutniczą w badaniach poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Brał również udział w projektach dotyczących magazynowania ropy naftowej i gazu ziemnego w strukturach geologicznych.

Uczestniczył w wielu konferencjach polskich i międzynarodowych (Europa i obie Ameryki). Brał udział w licznych polskich i zagranicznych grantach oraz w programie IGCP. Aktywnie udzielał się w ministerialnej Komisji Zasobów Kopalin.

W latach 1992-1997 był powołany do kolegium redakcyjnego Kwartalnika Geologicznego.

Za swoją pracę naukową i zaangażowanie był wielokrotnie wyróżniony nagrodami specjalnymi Dyrektora PIG, Nagrodami Ministra Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (1991 r., 1996 r.). W 1990 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Jędrzej Pokorski był bardzo zaangażowany w zmiany społeczno - ustrojowe w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W 1980 roku był w grupie inicjatorów i członków założycieli I Solidarności w PIG, a w latach stanu wojennego współzałożycielem i członkiem Tajnej Komisji Zakładowej w latach 1982 - 1989, członkiem Rady Załogi PIG, a także członkiem Rady Pracowniczej w latach 1983-1985.

Dr Jędrzej Pokorski był kreatywnym, wszechstronnym geologiem, zaangażowanym w badania naukowe. Łączył z powodzeniem naukę z praktyką. Pozostawił po sobie znakomicie opracowaną serię czerwonego spągowca oraz wielki dorobek kilkuset prac publikowanych i archiwalnych.

Cześć Jego pamięci!

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 27 września 2024 r. o godzinie 13:00. w kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej przy ul. Słonecznej 7/9. 

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia składają: Dyrekcja, Rada Naukowa i Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB.