Oddział Górnośląski PIG-PIB na „Juromanii 2024” w Podlesicach

13 września 2024 r. pracownicy Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB: Weronika Nadłonek, Marta Składowska, Klaudia Simlat, Katarzyna Rozkosz i Paweł Woźniak wzięli czynny udział w JUROMANII – cyklicznej imprezie promocyjnej regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, odbywającej się w Podlesicach na terenie Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury.

Głównym celem zorganizowanego i prowadzonego stoiska było zapoznanie uczestników wydarzenia ze światem skał, minerałów i skamieniałości oraz zagadnień związanych z szeroko pojętymi naukami o Ziemi.

grupa dzieci zgromadzonych wokół stoiska edukacyjnego

Zadbaliśmy o różnorodność form edukacyjnych – od odpowiednio opisanych, oryginalnych okazów geologicznych, przez plansze i broszury, aż po zajęcia warsztatowe i narzędzia do interaktywnych zadań (m.in. identyfikacji próbek skał i/lub minerałów na podstawie ich wyglądu i właściwości). Ponadto zespół oddziału prowadził liczne konkursy i quizy z nagrodami oraz kącik „Paleontologicznego makijażu”, które przyciągnęły zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych.

W atmosferze zabawy przybliżaliśmy wszystkim naukowe podstawy i ciekawostki geologiczne, szczególnie o otaczających nas białych, wapiennych ostańcach skalnych i rozwiniętych w ich wnętrzu jaskiniach.

grupa dzieci zgromadzonych wokół stoiska edukacyjnego 

Stoisko Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, mimo delikatnie mówiąc niesprzyjającej pogody cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a liczba odwiedzających znacznie przekroczyła nasze oczekiwania. Odpowiedzieliśmy na wiele pytań. Mieliśmy także okazję wysłuchać relacji z przeróżnych odkryć geologicznych, którymi chętnie dzielili się z nami uczestnicy imprezy.

grupa dzieci zgromadzonych wokół stoiska edukacyjnego

Tego dnia strefa naszej aktywności – wnętrze budynku CDPiKJ w Podlesicach, była nie tylko miejscem nauki, ale także inspiracji, która u wielu osób może stać się początkiem przyjemnego hobby, pasji, a nawet przerodzić się w głębsze zainteresowanie pozwalające odkryć, zbadać i wykorzystać tajemnice naszej planety.

grupa dzieci zgromadzonych wokół stoiska edukacyjnego

Tekst: Paweł Woźniak Zdjęcia: Weronika Nadłonek

Udział w wydarzeniu został przygotowany i sfinansowany w ramach projektu: 22.9611.2301.00.1 „Ochrona georóżnorodności, geoedukacja i geoturystyka” ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

grafika ilustracyjna