PIG-PIB na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

W deszczową sobotę 14 września 2024 r. jeden z budynków Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu przekształcono w Miasteczko Naukowe w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Wśród kilkudziesięciu wystawców znalazło się również stoisko przygotowane przez pracowników Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB.

Dolnośląski Festiwal Nauki to wydarzenie popularnonaukowe organizowane jesienią na terenie województwa dolnośląskiego – edycja wrocławska oraz regionalna. Festiwal współtworzą wyższe uczelnie z Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk, a także instytucje ze środowiska pozanaukowego. Od 27 lat cieszy się ogromną popularnością wśród osób interesujących się nauką, kulturą, sztuką oraz ciekawych świata.

W tym roku w murach Akademii Wychowania Fizycznego zgromadzili się przedstawiciele m.in.: Akademickiego Radia LUZ, Akademii Wojsk Lądowych, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Medycznego, Kolei Dolnośląskich, Urzędu Miejskiego Wrocławia, Politechniki Wrocławskiej oraz Policji i wielu innych. Stoiskom towarzyszyły występy uczniów szkoły muzycznej, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, a także pokaz tańców barokowych.

Pracownicy Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB opowiadali o wszystkich aspektach geologii. Można było zmierzyć poziom zwierciadła wody w otworze. Zainteresowani mogli dowiedzieć się, jak wygląda wyposażenie geologa pracującego w terenie oraz zapoznać się z narzędziami wykorzystywanymi w pracach wiertniczych. Wśród zgromadzonych na stoisku skał i minerałów pracownicy snuli opowieści o ich powstawaniu, wykorzystaniu i tłumaczyli, jak je rozpoznawać. Często odpowiadali na naprawdę trudne pytania. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Zainteresowane dzieci mogły rozwiązywać liczne geologiczne zagadki, stworzyć własnego dinozaura albo model sieci krystalicznej. Za poprawne rozwiązanie łamigłówek czekały geologiczne upominki.

dzieci pochylone nad kartkami papieru malują

Młodzi uczestnicy Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przy stoisku PIG-PIB

Wśród przygotowanych aktywności znalazło się też miejsce dla zyskującej popularność zabawy w malowanie kamieni. Uzbrojeni w pędzle i farby uczestnicy Festiwalu ozdabiali otoczaki. Tak przygotowane kamyki zostawia się w przestrzeni miejskiej, gdzie mogą je odnaleźć inni uczestnicy zabawy.

stół z okazami skał

Stanowisko do malowania kamieni

Fascynujące opowieści o skałach zwróciły uwagę przedstawicieli Akademickiego Radia LUZ, którzy zaprosili mgr. Mateusza Szadkowskiego do wywiadu.

dwóch mężczyzn w słuchawkach, jeden z mikrofonem w ręku

Mateusz Szadkowski opowiada o geologii

Geologiczna PIGułka cieszyła się ogromną popularnością. Dziękujemy za zaproszenie na Dolnośląski Festiwal Nauki i mamy nadzieje, że widzimy się za rok!

Galeria zdjęć



Tekst: Agnieszka Ładocha
Zdjęcia: Piotr Bubel, Weronika Pratkowiecka, Agnieszka Ładocha

Udział w wydarzeniu został przygotowany i sfinansowany w ramach projektu: 22.9611.2301.00.1 „Ochrona georóżnorodności, geoedukacja i geoturystyka”, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

grafika ilustracyjna