Woda i węgiel. Seminarium w Oddziale Górnośląskim PIG-PIB

9 października 2024 roku w siedzibie Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu odbyło się Seminarium pt. „Model hydrodynamiczny Górnośląskiego Zagłębia Węglowego w aspekcie wieloletniej eksploatacji węgla kamiennego”, na którym pracownicy PIG-PIB przedstawili wyniki modelowania numerycznego warunków hydrogeologicznych w GZW, z uwzględnieniem złożonej, wieloletniej działalności górniczej, a także możliwość praktycznego zastosowania tych wyników w ocenie oddziaływania kopalń węgla kamiennego na wody podziemne.

W seminarium wzięło udział wielu ekspertów z dziedziny hydrogeologii, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, instytucji badawczych i spółek węglowych, którzy wspólnie dyskutowali na temat szczególnej sytuacji geologiczno-górniczej w obszarze GZW i oddziaływania górnictwa podziemnego na środowisko.

Uczestników seminarium powitali: dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu dr Janusz Jureczka oraz zastępca dyrektora PIG-PIB ds. naukowych i wsparcia naukowego państwowej służby geologicznej prof. dr hab. Stanisław Mikulski, którzy podkreślili wagę poruszanych zagadnień modelowania hydrodynamicznego GZW w kontekście dostarczenia cennych informacji nie tylko naukowcom, ale przede wszystkim przedstawicielom organów administracji do spraw ochrony środowiska i przedsiębiorcom związanym z górnictwem i gospodarką wodną.

sala konferencyjna wypełniona słuchaczami

Powitanie gości przez dr Janusza Jureczkę dyrektora Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB

sala konferencyjna wypełniona słuchaczami

Powitanie gości przez zastępca dyrektora PIG-PIB – prof. dr. hab. Stanisława Mikulskiego

W trakcie sesji naukowej referaty wygłosili prelegenci z Oddziału Górnośląskiego w Sosnowcu i PIG-PIB w Warszawie:

  • dr Marta Składowska – Złożoność warunków geologiczno-górniczych GWZ vs. ocena wpływu działalności górniczej na wody podziemne;
  • mgr Marcin Pasternak – Nowe ujęcie metodyki schematyzacji warunków hydrogeologicznych w ocenie wpływu kopalń węgla kamiennego na wody podziemne,
  • mgr inż. Zbigniew Kaczorowski – Wyniki modelowania numerycznego warunków hydrogeologicznych w GZW;
  • dr Lidia Razowska-Jaworek, dr Małgorzata Woźnicka – Propozycja zmiany metodyki bilansowania JCWPd w kontekście działalności podziemnych zakładów górniczych w GZW

oraz z Głównego Instytutu Górnictwa – PIB w Katowicach:

  • dr Arkadiusz Bauerek – Zastosowanie modelowania hydrodynamicznego na etapie oceny oddziaływania na środowisko wydobycia węgla kamiennego.

sala konferencyjna wypełniona słuchaczami

Dyskusja po prezentacji referatu przez dr Lidię Razowską-Jaworek z Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu i dr Małgorzatę Woźnicką z PIG-PIB w Warszawie

Podczas seminarium szczególną uwagę poświęcono prezentacji, wykonanego przez pracowników Oddziału Górnośląskiego w Sosnowcu, unikatowego modelu hydrodynamicznego opracowanego dla Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Model ten jest wyjątkowy na skalę światową – obejmuje ogromne zbiory danych dotyczące jednego z najtrudniejszych obszarów kraju pod względem geologiczno-górniczym. Złożoność i różnorodność warunków geologicznych oraz długotrwała, wieloletnia eksploatacja węgla kamiennego sprawiły, że stworzenie tego modelu wymagało olbrzymiej pracy badawczej i technicznej.

Seminarium zakończyło się panelem dyskusyjnym, podczas którego uczestnicy wymienili się doświadczeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi działań badawczych oraz rozwiązań mających na celu ochronę zasobów wodnych w GZW, w kontekście działalności górniczej kopalń węgla kamiennego. W dyskusji aktywnie uczestniczyli przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, spółek węglowych, administracji rządowej oraz instytucji badawczych, co pozwoliło na wielostronną wymianę opinii.

Szczególną uwagę poświęcono konieczności współpracy międzysektorowej w zakresie ochrony środowiska wodnego w aspekcie dalszej eksploatacji złóż węgla kamiennego. Dyskutowano także o przyszłości branży górniczej w kontekście nowych regulacji prawnych oraz wyzwań związanych z ochroną i bilansowaniem Jednolitych Części Wód Podziemnych.

Seminarium dostarczyło uczestnikom cennej wiedzy na temat skomplikowanych relacji między działalnością górniczą, a hydrodynamiką obszaru GZW, jednocześnie wskazując na potrzebę dalszych badań i monitoringu środowiska wodnego w tym regionie, w celu ciągłej aktualizacji, wykonanego przez pracowników Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, modelu hydrodynamicznego Górnośląskiego Zagłębia Węglowego.

sala konferencyjna wypełniona słuchaczami

Zakończenie seminarium i pożegnanie gości przez dr. Janusza Jureczkę dyrektora Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB

Tekst: Marta Składowska
Zdjęcia: Michał Rolka