Europejski Tydzień Wodorowy, który odbył się w stolicy Belgii w dniach 18–22 listopada 2024 r. okazał się największym w tym roku spotkaniem liderów przemysłu, środowisk akademickich i decydentów działających w szeroko rozumianej branży wodorowej (https://euhydrogenweek.eu). Wystarczy podkreślić, że w samych targach towarzyszących konferencji wzięło udział ponad 230 wystawców, w tym najwięksi gracze na rynku wodorowym (np. Toyota), a także instytucje wspierające, jak Clean Hydrogen Partnership, czy nasi rodzimi partnerzy, np. ORLEN S.A.
Sesje tematyczne odbywały się równolegle w ramach trzech odrębnych scen: HIGH-LEVEL POLICY CONFERENCE, B2B FORUM i INNOVATION FORUM, na których zaprezentowało się ponad 200 prelegentów. Była to niezwykła szansa na przedstawienie m.in. pomysłów badawczych dotyczących rozwoju technologii produkcji czystego wodoru.
Z tego powodu Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej NCBR, w ramach współpracy z projektami GREENET oraz NCP_WIDERA.NET, zorganizował i wsparł udział polskich organizacji w europejskich działaniach na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej.
Podczas sesji pitchingowej, na scenie INNOVATION FORUM, 12 organizacji z krajów takich jak Polska, Łotwa, Słowacja, Grecja, Chorwacja, Hiszpania i Turcja przedstawiło swój potencjał badawczy i pomysły na projekty w dziedzinie gospodarki wodorowej.
Ich udział w sesji umożliwiły granty na podróże przyznawane przez projekt NCP_WIDERA.NET, a jednym z laureatów był pracownik naszego Instytutu – dr Krystian Wójcik z Zakładu Geologii Gospodarczej i Bilansowania Złóż.
Krystian Wójcik (PIG-PIB) wspierany przez organizatorów sesji pitchingowej na Innovation Forum – ekspertki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – Karolinę Janiak, Anetę Maszewską i Katarzynę Buszkiewicz-Seferyńską podczas wizyty na stoisku Clean Hydrogen Partnership
O tym, jak znaleźć wodór naturalny w Polsce opowiadał na Innovation Forum dr Krystian Wójcik
Organizatorzy i uczestnicy sesji pitchingowej podczas Europejskiego Tygodnia Wodorowego w Brukseli
Pitching jako forma przedstawienia siebie, swojej organizacji i pomysłów na badania i innowacje to skuteczna metoda na promocję projektów i instytucji oraz poszukiwanie partnerów i konsorcjów do współpracy w projektach badawczych.
Dr Krystian Wójcik w trakcie swojego 4-minutowego wystąpienia, starał się opowiedzieć o wyzwaniach, jakie stoją przed polską geologią, a zwłaszcza państwową służbą geologiczną, rozpoczynającą prace nad poszukiwaniami wodoru naturalnego w naszym kraju. Niewątpliwie przydałaby się tutaj międzynarodowa współpraca z ekspertami z innych dziedzin nauki, jak chemia, fizyka czy biologia, a być może nawet współpraca w ramach projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Zresztą, posłuchajcie Państwo sami:
…podczas wywiadu…
Organizatorom sesji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju składamy serdeczne podziękowanie i gratulujemy świetnej inicjatywy i doskonałej organizacji!
Więcej informacji: https://euhydrogenweek.eu
Tekst: Krystian Wójcik
Zdjęcia: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju