Barbórka 2024 w Instytucie

Zgodnie z tradycją Barbórki – święta geologów i górników – pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego–PIB zebrali się 6 grudnia 2024 r., by uroczyście podsumować mijający rok. Tegoroczne uroczystości stały się zwyczajowo okazją do integracji środowiska pracowników instytutu.

Wydarzenie zgromadziło w gmachu Muzeum Geologicznego PIG-PIB nie tylko pracowników instytutu, ale także przedstawicieli administracji rządowej z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska prof. dr hab. inż. Krzysztofem Galosem na czele. Obecni byli ponadto, m.in.: dr inż. Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Iga Dorota Lis, wiceprezes KGHM Polska Miedź, dr Jacek Jezierski, przewodniczący Rady Naukowej PIG-PIB oraz reprezentanci Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Nauk Biologicznych, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz stowarzyszeń branżowych, przedsiębiorstw geologicznych i wiodących w kraju firm wydobywczych.

sala muzealna

Sala Muzeum Geologicznego PIG-PIB zgromadziła pracowników Instytutu oraz gości

Obchody rozpoczęło wspólne odśpiewanie Hymnu Górniczego przy wiodącym udziale Chóru PIG-PIB. Następnie głos zabrał prof. Krzysztof Szamałek, dyrektor PIG-PIB, który podsumował mijający rok przedstawiając zrealizowane zadania. Powiedział, między innymi:

- Inventores et fossores – związek między odkrywcą i kopaczem, czyli geologiem i górnikiem zawsze oznaczał synergię działania. Pomimo chwilowych oddaleń, wciąż wspólnie pracujemy nad zaspokajaniem potrzeb państwa i obywateli. Jesteśmy podobni, ale i różni, zatem nasze obchody Barbórki będą się różnić od uroczystości górniczych. Mam nadzieję, że będzie to akceptowalna dla nich odmienność.

mężczyzna w mundurze górniczym z mikrofonem w ręku za mównicą

Prof. Krzysztof Szamałek podczas wystąpienia

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska prof. Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju wyraził uznanie dla dokonań Instytutu zapewniając o wsparciu resortu. Odczytał także list Pauliny Hennig-Kloski, szefowej resortu, w którym napisała, między innymi:

- Nie będzie przesadą jeśli powiem, że są Państwo w geologicznej elicie naszego kraju. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, a precyzyjniej mówiąc Państwo, bo to zawsze ludzie są siłą danej instytucji, podejmujecie wiele działań, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego. Realizując zadania państwowej służby geologicznej oraz prowadząc badania naukowe macie istotny wkład w rozwój gospodarczy kraju. (…) Za to zaangażowanie i gotowość do podejmowania nowych tematów (często trudnych) bardzo Państwu dziękuję. (…) Liczę na Państwa niesłabnący zapał do pracy, ponieważ trwająca już transformacja energetyczna to rosnące potrzeby obywateli (choćby związane z dostępem do nowoczesnych technologii). Oznacza to jedno – wiele pracy i nowych wyzwań, stojących przed branżą geologiczno-górniczą.

mężczyzna w mundurze górniczym przemawia na mówicy

Prof. Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju odczytujący list od min. Pauliny Hennig-Kloski

  pdf List Minister Klimatu i Środowiska z okazji Barbórki (96 KB)

Pracownikom PIG-PIB zgromadzonym w gmachu Muzeum Geologicznego pogratulował także dr inż. Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Gratulacje i życzenia przekazał także Minister Nauki Dariusz Wieczorek, który napisał, między innymi:

- Dzięki zaangażowaniu i stałemu doskonaleniu umiejętności geologów z Instytutu od lat zyskujemy niezbędną wiedzę o budowie geologicznej naszego kraju, służącą nauce, przemysłowi i ochronie środowiska. Jestem pełny podziwu dla całokształtu osiągnięć, jakie na przestrzeni ponad dziesięciu dekad istnienia tej znamienitej jednostki stały się jej udziałem.

  pdf List Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z okazji Barbórki (253 KB)

Rok 2024 był dla PIG-PIB wyjątkowym okresem dynamicznego rozwoju i licznych osiągnięć. Współpraca na arenie krajowej i międzynarodowej zaowocowała podpisaniem 7 umów krajowych oraz 42 międzynarodowych, a także realizacją 13 projektów z zagranicznymi partnerami. Instytut aktywnie angażował się ponadto w życie naukowe, organizując lub współorganizując 14 wydarzeń, które zgromadziły imponującą liczbę 1400 uczestników.

Eksperci Instytutu nieustannie pracowali nad rozwojem specjalistycznej wiedzy, publikując aż 100 artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach z listy MNiSW indeksowanych w bazie Journal Citation Reports. Jednym z kluczowych obszarów działalności PIG-PIB było rozpoznanie potencjału surowcowego Polski. Prace badawcze z sukcesem realizowano m.in. w Sudetach, Karpatach, Górach Świętokrzyskich oraz na Dolnym i Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie. Równocześnie Instytut podejmował intensywne działania w dziedzinach kluczowych dla kraju, takich jak: bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe, monitorowanie geozagrożeń, a także kartografia geologiczna. To wszystko pokazuje, że PIG-PIB nieustannie przyczynia się do rozwoju nauki i gospodarki, stając się liderem w wielu strategicznych dziedzinach.

  pdf Prezentacja działalności PIG-PIB z okazji Barbórki (9.53 MB)

Kluczowym punktem obchodów Barbórki było uhonorowanie zasłużonych pracowników Instytutu odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Uroczystość wzbogaciło także wręczenie honorowych odznak PIG-PIB oraz nadanie stopni górniczych.

kilka osób stoi czekając na odznaczenie

Odznaczenia wręcza prof. Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju

  pdf Lista osób odznaczonych (40 KB)

Uroczystość zwieńczył krótki występ Chóru PIG-PIB i otwarcie nowej, czasowej wystawy „Wielkie wymierania. Geolog na miejscu zdarzenia” w Muzeum Geologicznym. Po części oficjalnej uczestnicy kontynuowali świętowanie w przyjaznej i swobodnej atmosferze spotkania towarzyskiego.

Tekst: Artur Baranowski
Zdjęcia: Paweł Jaskóła, Michał Zieliński