Corocznie 8 maja świętujemy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W Państwowym Instytucie Geologicznym od 106 lat funkcjonuje Biblioteka Geologiczna, dzięki której kolejne pokolenia pasjonatów nauk o Ziemi mogą zgłębiać tajniki wiedzy i rozwijać swoje pasje. Zapraszamy do odwiedzenia naszej bibliotecznej placówki oraz zapoznania się z jej zbiorami i historią.
Strona www Biblioteki Geologicznej >>
Biblioteka Geologiczna PIG powstała w 1919 r. dzięki przekazaniu w depozyt 2233 dzieł z kolekcji Pracowni Geologicznej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, założonej na początku XX w. na terenie Królestwa Polskiego. Obecnie zajmuje się gromadzeniem, opracowaniem, przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów z zakresu geologii i nauk pokrewnych.
W chwili obecnej księgozbiór Biblioteki wraz z 6 bibliotekami oddziałowymi liczy:
- 89 530 woluminów książek,
- 3 007 jednostek zbiorów specjalnych, w tym starodruków i książek XIX wiecznych,
- 35 911 woluminów czasopism.
Jest to jeden z największych w Polsce zbiorów publikacji geologicznych.
Wnętrze czytelni w Bibliotece Geologicznej PIG-PIB
Do najcenniejszych zasobów należą stare druki, a wśród nich m.in. dzieła Caspara Schwenckfelda „Stirpium et fossilium Silesiae cata-logus” (Lipsiae 1601), Georgiusa Agricoli „De re metallica libri XII quibus officia, instrumenta, machinae, ac omnia denique ad metalli-cam spectantia, non modo luculentissime describuntur...” (Basileae 1657) oraz Franza Ernsta Brückmanna „Thesaurus subterraneus,ducatus Brunsvigii, id est: Braunschweig mit seinen unterirrdischen Schätzen und Seltenheiten der Natur” (Braunschweig 1728). Na uwagę zasługuje także dzieło Jana Krzysztofa Kluka „Rzeczy kopalnych osobliwie zdatnieyszych szukanie, poznanie i zażycie...” wydane w Warszawie w dwóch tomach w latach 1797 (t. 1) i 1802 (t. 2).
Od kilku lat powadzone są intensywne prace nad katalogowaniem retrospektywnym zbioru bibliotecznego. Obecnie w katalogu internetowym opracowano ponad 42 tys. rekordów bibliograficznych. Informacje o publikacjach zgromadzonych w zbiorach Biblioteki z lat 1988-2024 można znaleźć na stronie internetowej w katalogu Biblioteki.
Pracownicy Biblioteki Geologicznej od ponad 100 lat tworzą Bibliografię Geologiczną Polski prezentującą dorobek naukowy środowiska polskich geologów. BGP w formie roczników papierowych i jako baza danych obejmuje publikacje z lat 1750-2024, wydawane zarówno w kraju, jak i zagraniczne. Od 1989 roku Bibliografia Geologiczna Polski tworzona jest jako baza komputerowa i zawiera ponad 100 tys. rekordów i jest bezpłatnie udostępniana w Internecie wszystkim zainteresowanym.
W ramach działań wspierających prace nad ewaluacją jednostek naukowych pracownicy Biblioteki Geologicznej uzupełniają dane do Polskiej Bibliografii Naukowej będącej częścią Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POL-on. Od 2017 roku w bazie PBN zaraportowano 2 160 publikacji pracowników PIG–PIB. Dane te zasilają także profile pracowników PIG–PIB na portalu Ludzie Nauki, tworzonego przez OPI-PIB w celu realizowania zadań państwa w zakresie upowszechniania osiągnięć polskiej nauki
W świecie, gdzie dominują wirtualne zasoby, warto pamiętać o niezastąpionym skarbie papierowych książek, czasopism i publikacji specjalnych. Księgozbiór Biblioteki Geologicznej PIG-PIB to klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości geologii w Polsce.