Spotkanie partnerów unijnego projektu REM w Oddziale Górnośląskim PIG-PIB w Sosnowcu

Spotkania międzynarodowego konsorcjum realizującego projekt pn. Reduction of methane emissions from post mining goafs to minimise their inflow into VAM (REM), współfinansowanego ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS) Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odbywają się cyklicznie, a ich celem jest omówienie i koordynacja prac realizowanych przez partnerów projektu, tj. Główny Instytut Górnictwa – PIB (lider konsorcjum), Instytut Nafty i Gazu – PIB, Jastrzębską Spółkę Węglową S.A., Państwowy Instytutu Geologiczny – PIB, Universidad de Oviedo UNIOVI (Hiszpania) oraz Institutului Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Securitate Minieră şi Protecţie Antiexplozivă – INSEMEX Petroşani (Rumunia).

Realizowany projekt ma charakter pilotażowy i demonstracyjny, a jego celem jest określenie możliwości gospodarczego wykorzystania gazu ze zrobów poeksploatacyjnych o niskiej zawartości metanu (poniżej 30% CH4) oraz budowa instalacji do inteligentnego zarządzania ujęciem tego rodzaju gazu. Prace badawcze są prowadzone w kopalni węgla koksowego „Pniówek” Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Kolejne, piąte już spotkanie partnerów projektu odbyło się w dniach 13–14 maja 2025 r. w siedzibie Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu. Celem spotkania było omówienie wyników i postępu prac realizowanych przez poszczególnych członków konsorcjum oraz plany na najbliższy czas.

Gości przywitał zastępca dyrektora Oddziału Górnośląskiego mgr Mariusz Dyka.

Jednym z ważniejszych tematów tego spotkania było przedstawienie prac zrealizowanych w zadaniu pn. "Identyfikacja miejsc gromadzenia się metanu w zrobach w celu ujęcia gazu o obniżonej zawartości metanu (poniżej 30%) za pomocą specjalnie przystosowanej instalacji w JSW SA (KWK „Pniówek”) i rumuńskiej kopalni Jiu Valley", w związku z opracowaniem końcowego Raportu Technicznego. Prace PIG-PIB w tym zadaniu, przedstawione przez Jerzego Hadro, koncentrowały się na opracowaniu szczegółowej charakterystyki geologicznej obszaru badań, opisu i profilu litologicznego oraz zestawieniu cyfrowej biblioteki obrazów rdzeni wiertniczych pobranych z otworów wykonanych w kopalni. W ramach zadania, w oparciu o określenie parametrów petrofizycznych i geomechanicznych oraz interpretację odwiertów opracowane zostały modele geologiczne i geomechaniczne, wyznaczające nagromadzenia metanu w zrobach kopalni „Pniówek”. Dla kopalni Vulcan (Jiu Valley, Rumunia) wykonano ocenę akumulacji i emisji metanu za pomocą modelowania 3D przy użyciu Ventsim Design, a także symulację przepływu powietrza i wydajności wentylacji.

sala konferencyjna wypełniona słuchaczami

Sala konferencyjna Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB – zaczynamy!

W dalszej części spotkania zaprezentowano wyniki badań nad opracowaniem i wdrożeniem metod uszczelniania złóż metanu w zrobach, systemem i technologią monitoringu metanu w powietrzu wentylacyjnym z szybów kopalń. Przedstawiono koncepcję specjalnie zaprezentowanej instalacji do wychwytywania gazu o niskim stężeniu metanu ze zrobów kopalni, jego transportu i produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej w silnikach gazowych. Wykonana została również ocena ryzyka oraz analiza efektywności ekologicznej przedsięwzięcia.

grupa ludzi pozujących do zdjęcia

Pamiątkowa fotografia w Muzeum Oddziału Górnośląskiego

Drugiego dnia uczestnicy spotkania wzięli udział w wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego, podczas której panowała wspaniała atmosfera i nawet pogoda wyjątkowo nam tego dnia sprzyjała. Malownicze, białe skały w Ojcowie i Pieskowej Skale wzbudziły zachwyt, zwłaszcza naszych kolegów z Uniwersytetu w Oviedo, którzy nie mieli dotąd okazji poznać tego rejonu Polski.

grupa osób w terenie

Uczestnicy spotkania podczas wycieczki terenowej

Zdjęcia: Tomasz Chmura, Robert Formowicz, Dawid Lach (JSW SA)

Galeria zdjęć