Targi turystyczne Tour Salon 2012

W dniach 24-27 października 2012 r. w Poznaniu odbyły się 23. Międzynarodowe Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon. Jak co roku, pierwsze dwa dni imprezy skierowane były do ekspertów i specjalistów z branży, natomiast kolejne dwa otwarte zostały dla publiczności. Mottem tegorocznej edycji było hasło W cztery dni dookoła świata, bowiem w czasie trwania targów można było nawiązać kontakty z kontrahentami z całego świata.


Honorowy patronat nad targami objął Minister Sportu i Turystyki, Prezydent Miasta Poznania oraz Polska Izba Turystyki i Polska Organizacja Turystyczna. Krajem Partnerskim Tour Salon 2012 została Palestyna, zaś Regionem Partnerskim była Małopolska.

 

toursalon3

 

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy zaprezentował swoje dokonania i ofertę z zakresu geoturystyki, ochrony georóżnorodności i geoedukacji. Stoisko PIG usytuowane było w pawilonie, w którym ekspozycje przedstawiły przede wszystkim jednostki samorządowe oraz regionalne organizacje turystyczne nastawione na prezentację swoich dokonań kulturalnych i promocję turystyki w kraju i za granicą. Instytut wziął udział w targach Tour Salon już po raz czwarty. W naszym stoisku wystawienniczym można było się zapoznać z głównymi założeniami geoturystyki oraz możliwościami jej rozwoju w Polsce.

 

toursalon


W tym roku postawiliśmy szczególny nacisk na bezpośredni kontakt z potencjalnymi klientami. Zaprezentowaliśmy możliwości oceny potencjału geoturystycznegoposzczególnych regionów Polski i waloryzacji obiektów przyrody nieożywionej. Pozwoli to wzbogacić istniejącą ofertę turystyczno-rekreacyjną kraju o zagospodarowane turystycznie obiekty geologiczne, terenowe ścieżki geologiczne, jak również mapy, foldery czy przewodniki geoturystyczne. Oferta Państwowego Instytutu Geologicznego została skierowana do przedstawicieli gmin, powiatów, urzędów marszałkowskich i organizacji turystycznych. 

 

toursalon2


Podobnie jak w ubiegłych latach zainteresowani mogli w wirtualnej rzeczywistości zwiedzać ścieżkę geologiczną Kamieniołom Kielniki, opracowaną przez Muzeum Geologiczne Instytutu, oraz ścieżkę geologiczną Kamieniołom Zachełmie, przygotowaną przez Oddział Świętokrzyski PIG-PIB.


Wystawiliśmy także foldery i publikacje popularnonaukowe Państwowego Instytutu Geologicznego, przede wszystkim informujące o działalności Instytutu w zakresie ochrony i popularyzacji przyrody nieożywionej kraju. Największym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się mapy geoturystyczne, m.in. Mapa geoturystyczna Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i okolic, Mapa geologiczno-turystyczna gminy Strzegowo, Mapa geologiczno-turystyczna Wyspy Wolin, Mapa geoturystyczna Pomerania i Mapa geologiczno-turystyczna Gór Stołowych.


Chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę w kilku konkursach przygotowanych przez Muzeum Geologiczne. Konkursy te sprawdzały znajomość parków narodowych, procesów geologicznych, polegały także na rozpoznawaniu skał, minerałów i skamieniałości.


PIG-PIB służy również pomocą w tworzeniu geoparków. Prace projektowe w obrębie pierwszego geoparku krajowego Łuk Mużakowa wykonał Państwowy Instytut Geologiczny. W 2010 r. powstały kolejne dwa geoparki krajowe Góra Św. Anny i Karkonosze, kolejne są w fazie projektów.


Targi Tour Salon co roku gromadzą setki wystawców z kilkudziesięciu krajów oraz wielotysięczną publiczność – zarówno profesjonalistów z branży turystycznej, jak i klientów indywidualnych. Tegoroczna edycja tych największych w kraju targów turystycznych zgromadziła ponad 650 wystawców z 41 krajów m.in. Bułgarii, Chorwacji, Czech, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Jordanii, Kanady, Meksyku, Niemiec, Palestyny, RPA, Singapuru, Wielkiej Brytanii, Wietnamu i Włoch. Tour Salon przyczynia się do promowania polskich regionów turystycznych w kraju i propagowania walorów Polski za granicą, tym samym pomaga budować markę i wizerunek naszego kraju.


Na targach zostały zaprezentowane liczne atrakcje i produkty turystyczne ze wszystkich polskich regionów oraz wielu zagranicznych, a biura podróży i touroperatorzy przedstawili oferty na najbliższe sezony. Wśród wystawców byli także przedstawiciele portali internetowych, wydawnictw, hoteli i obiektów z ofertą SPA & wellness, gestorzy bazy noclegowej, przewoźnicy oraz wiele innych podmiotów z branży.


W programie targów znalazły się liczne konferencje, warsztaty, prezentacje, pokazy, konkursy i występy zespołów regionalnych. Można było odwiedzić ekspozycje specjalne: WySPA Zdrowia, Turystyka Biznesowa, Turystyka Aktywna - EXTREME oraz po raz pierwszy na targach Wyspa Nurkowa. Gościem specjalnym targów była znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska. Tradycyjnie odbył się Przegląd Książki Turystycznej i Krajoznawczej.


Więcej informacji dotyczących Międzynarodowych Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2012 znajduje się na stronie http://www.tour-salon.pl/


Kolejna edycja targów Tour Salon odbędzie się w dniach 16-19 października 2013 r.


Maja Kowalska, Michalina Ścibisz-Kosanowska