Tropy Polskich Dinozaurów

Jakie dinozaury żyły na obszarze Polski? Jakie środowiska zamieszkiwały? Jaki tryb życia prowadziły? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź badając ich tropy.

Polska to kraj ubogi w szczątki kostne dinozaurów, ale bogaty w pozostawione przez nie tropy. Dinozaury, które żyły w erze mezozoicznej pozostawiły w skałach osadowych m.in. Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, Mazowsza i Roztocza liczne ślady swego bytowania. Możemy znaleźć je podczas pieszych wędrówek, choć bez wprawnego oka, wiedzy, doświadczenia i odrobiny szczęścia nie jest to takie łatwe. Dlatego dla wszystkich amatorów dinozaurów przygotowaliśmy geologiczną atrakcję. Tropy pozostawione przez polskie dinozaury można obejrzeć w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego (Warszawa, ul. Rakowiecka 4) na wystawie Tropami Polskich Dinozaurów.

Wystawa jest opowieścią o dinozaurach i ich świecie zapisaną skamieniałymi śladami stóp tych niezwykłych kręgowców. Prezentowane na wystawie okazy stanowią unikalne źródło badań o ich życiu. Najstarsze pochodzą sprzed blisko 210 mln lat, a najmłodsze sprzed prawie 70 mln lat, obejmują więc niemal cały czas panowania dinozaurów na Ziemi. O wyjątkowej wartości prezentowanej kolekcji stanowi ich autentyczność i pochodzenie z obszaru Polski.

Zachęcając do odwiedzania Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB i obejrzenia wystawy Tropami Polskich Dinozaurów już teraz prezentujemy część jej eksponatów:

Trias

Ślady pierwszych świętokrzyskich dinozaurów utrwalone są w skałach powstałych około 210 mln lat temu w wąwozie w Skarszynach (koło Ostrowca Świętokrzyskiego). Zwierzętami, które pozostawiły tam swoje ślady były olbrzymie roślinożerne prozauropody. Ich trop nosi nazwę Pseudotetrasauropus, a jego sprawcą był zapewne plateozaur.

pseudotetrasauropus

Trop Pseudotetrasauropus; wiek: noryk, trias; Skarszyny, Góry Świętokrzyskie

Jura

Pod Sołtykowem koło Odrowąża około 200 mln lat temu rozciągała się sawanna, na której żyły dinozaury. Koliste duże ślady stóp i mniejsze ślady kończyn przednich noszące nazwę Parabrontopodus należą do dużych zauropodów.

W cieniu olbrzymów żyły małe dinozaury ptasiomiedniczne- lesotozaury, twórcy śladów Anomoepus.

Doskonale zachowane tropy rodzaju Moyenisauropus obecne są we wczesnojurajskich skałach z Gromadzic koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Pozostawiły je scelidozaury -przodkowie kolczastych stegozaurów i dinozaurów pancernych.

moyenisauropus natator

Trop Moyenisauropus; wiek: hetang, jura dolana; Gromadzicie, Góry Świętokrzyskie

Pod koniec okresu jurajskiego, około 160 mln lat temu, na obszarze północno-wschodniego obrzeżenia Gór Świętokrzyskich np. w rejonie Bałtowa, Błazin i Wierzbicy dochodziło do okresowego powstawania obszarów wyspowych, po których spacerowały dinozaury. Wśród tropów dinozaurów z Błazin rozpoznane zostały ślady Brontopodus pozostawione przez karłowatego zauropoda.

Kolejnym roślinożercą z tego obszaru był stegozaur z Bałtowa. Na tych spokojnych jaroszy polowały z kolei mięsożerne teropody. Tropy dużych teropodów reprezentuje okaz z Błazin. Jest to ślad noszący nazwę Megalosauripus. Pozostawił go przedstawiciel allozauroidów.

Mniejszym dinozaurem drapieżnym był celulozaur. Jego trop znaleziono pod Czarcią Stopką w Bałtowie. Jest to maleńki ślad rodzaju Wildeichnus odpowiadający stopie niemieckiego okazu kompsognata.

trop3

Trop Wildeichnus, wiek:oksford, jura górna, Bałtów, Góry Świętokrzyskie

Kreda

Pod koniec okresu kredowego, około 70 mln lat temu, morze zaczęło ustępować z obszaru Polski. Roztocze było wówczas światem rozległych równi węglanowych. Na tym pograniczu morza i lądu żyły dinozaury. Najdziwniejszymi z nich były terizinozaury (roślinożerne teropody!). Pozostawiły one osobliwe tropy rodzaju Macropodosaurus.

Ślad stopy noszący nazwę Velociraptorichnus do niedawna znajdował się na Górze Młynarce. Pozostawił go przedstawiciel eumaniraptorów.

 

velociraptorichnus trackway

Trop Velociraptorichnus; wiek: kampan, górna jura, Góra Młynka, Roztocze

Okazy prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) oraz ze zbiorów osób prywatnych.

Wystawa została sfinansowana przez PIG-PIB i przygotowana przez Muzeum Geologiczne.

Do obejrzenia całej wystawy zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 09.00-15.00 oraz w niedzielę w godz. 10.00-14.00.

 

 

autorzy: Gerard Gierliński, Iza Olczak-Dusseldrop

 zdjęcia: Gerard Gierliński