Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej 2010


W dniach 9-11 września 2010 roku, w Zabrzu, odbyła się druga edycja Międzynarodowych Targów Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. Organizatorem Targów jest Urząd Miejski w Zabrzu oraz MOSIR Zabrze sp. z o.o.

Udział w Targach wzięli przedstawiciele instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, kopalń udostępnionych do zwiedzania przez turystów, szlaków turystyki poprzemysłowej itp., a także przedstawiciele miast, regionów oraz wydawnictw turystycznych. Wśród wystawców znalazł się w tym roku także Państwowy Instytut Geologiczny. Na stoisku zaprezentowaliśmy bogatą ofertę z zakresu geoturystyki, georóżnorodności oraz ochrony dziedzictwa geologicznego. Można było się także zapoznać z wydawnictwami popularno-naukowymi Instytutu.

Image

Stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego

Ważnym wydarzeniem była towarzysząca tragom VII międzynarodowa konferencja na temat dziedzictwa przemysłowego i turystyki. Odbyła się ona podczas dwóch dni targowych, 9-10 września 2010 r., pod hasłem Dziedzictwo przemysłowe dla współczesnego dialogu kultur, innowacyjnej gospodarki i atrakcyjnej konsumpcji turystycznej. Konferencja ta była okazją do promocji turystycznej gmin i regionów, poprzez liczne wystąpienia, referaty, studia przypadków, wymianą doświadczeń oraz dyskusję dotyczącą różnych aspektów promocji oraz roli uczestniczących w niej podmiotów. Podczas konferencji odbyły się panele: Turystyka i rozwój oparty na wykorzystaniu dziedzictwa; Innowacyjna gospodarka dla rozwoju; Atrakcyjność w turystyce dziedzictwa przemysłowego oraz Kultura w turystyce, szlaki dziedzictwa przemysłu jako przestrzeń kulturowa dla turystyki.

Image

Image

Podczas panelu Kultura w turystyce, szlaki dziedzictwa przemysłu jako przestrzeń kulturowa dla turystyki zaprezentował się także Państwowy Instytut Geologiczny. Pan Andrzej Szymkowiak, kierownik Samodzielnej Sekcji Geoturystyki i Georóżnorodności przybliżył zainteresowanym Rolę geologii w turystyce. Wystąpienie A. Szymkowiaka przedstawiało możliwości geoturystyki w aspekcie podniesienia atrakcyjności turystycznej konkretnego obiektu lub obiektów podziemnych poprzez dodanie przystępnie przedstawionych informacji geologicznych. Prelegent zwrócił uwagę na znaczną atrakcyjność budowy geologicznej całego regionu śląskiego, co skłania do zaproponowania projektu kompleksowej oferty – stworzenia pierwszego podziemnego geoparku w Polsce, w oparciu o wybrane obiekty, np. w Zabrzu.

Podczas trwania Targów odbyły się m.in. warsztaty z wikliniarstwa, ceramiki, tworzenia figurek drewnianych, zajęcia z kowalstwa artystycznego. Można było również sprawdzić swoich sił podczas wspinaczki linowej.

Maja Kowalska
Zdjęcia Andrzej Szymkowiak