Komunikat państwowej służby geologicznej o zagrożeniu osuwiskowym - lipiec 2018

W związku z intensywnymi opadami deszczu, które wystąpiły w ostatnich dniach w Polsce, wzrosło zagrożenie osuwiskowe. Można się spodziewać uaktywnienia istniejących i powstania nowych osuwisk. Zagrożenie dotyczy obszaru całej Polski, a w szczególności Karpat. Największe prawdopodobieństwo osunięć występuje w Małopolsce.

Osuwiska najczęściej uaktywniają się po długotrwałych opadach atmosferycznych, które powodują silne nasączenie gruntu wodą. Po opadach, których sumy przekraczają 70-100 mm, uaktywniają się na ogół płytkie osuwiska, natomiast po opadach o sumach ponad 400 mm mogą powstać duże i głębokie osuwiska. Ziemia może się też osunąć w wyniku podcięcia stoków i zboczy przez wody powodziowe potoków.

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB deszczowa pogoda na obszarze Karpat utrzyma się do 20 lipca. Na niektórych stacjach pomiarowych IMGW-PIB w ostatnich 7 dniach zanotowano sumy opadowe przekraczające 180 mm. Opady dobowe w wielu miejscach przekraczały 60 mm. W najbliższych dniach spodziewane są opady, które mogą osiągnąć dodatkowe 40 mm. Taka sytuacja sprzyja uaktywnieniu się osuwisk. PSG zaleca zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi. Procesy osuwiskowe występują na ogół z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, dlatego ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych tygodniach.

Najbardziej narażone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości. Państwowy Instytut Geologiczny - PIB w ramach Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO) prowadzi inwentaryzację osuwisk w Polsce, której efekty gromadzi w bazie danych SOPO. Z lokalizacją rozpoznanych osuwisk można zapoznać się za pośrednictwem internetowej aplikacji SOPO.

Szczególną uwagę należy zwrócić na rejony Krynicy Zdroju i Muszyny, gdzie 15 lipca 2018 roku wystąpiły wstrząsy sejsmiczne. Wstrząsy sejsmiczne są - obok opadów atmosferycznych - najczęstszą przyczyną powstawania i uaktywniania osuwisk.

PIG-PIB prowadzi prace interwencyjne w ramach SOPO w sytuacjach zagrożenia osuwiskowego. W razie uaktywnienia się osuwisk i powstania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz infrastruktury, władze samorządowe powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej do Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

dr Tomasz Wojciechowski
Kierownik Programu Geozagrożenia i Geologia Inżynierska
tel.: 12 290 13 85
tel.kom.: 783 834 013
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.