pdf Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie 01.03.2017 - 31.03.2017 Popularny

2576 pobrań

Pobierz (pdf, 8.27 MB)

Komunikat 4a_2017.pdf

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie 01.03.2017 - 31.03.2017

Niniejszy komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej przedstawia charakterystykę systemów wód podziemnych na obszarze kraju w okresie od 1.03.2017 do 31.03.2017 r. Charakterystyka została opracowana na podstawie interpretacji wyników obserwacji prowadzonych w ramach funkcjonowania sieci monitoringu wód podziemnych PIG-PIB.

Poziom wód podziemnych

W marcu bieżącego roku w większości wybranych reprezentatywnych punktów pomiarowych sieci monitoringu wód podziemnych PIG-PIB, na podstawie których opracowany został niniejszy komunikat nastąpił wzrost średniego poziomu wód podziemnych. W przypadku systemu wód podziemnych o zwierciadle swobodnym podniesienie się poziomu wód gruntowych nastąpiło w około 88% punktów obserwacyjnych na terenie kraju. Obniżenie poziomu wód gruntowych nastąpiło w tym czasie w ponad 7% analizowanych punktów pomiarowych. W przypadku systemu wód podziemnych o zwierciadle napiętym zaobserwowano podobną tendencję. W większości analizowanych studni i piezometrów (ponad 90%) nastąpił w marcu wzrost ciśnień piezometrycznych. Obniżenia średniego poziomu ustabilizowanego zwierciadła wody stwierdzono w ponad 7% punktów pomiarowych. W przypadku głęboko położonych poziomów wodonośnych wyższe położenie ustabilizowanego zwierciadła wody zaobserwowano w 61% analizowanych punktów pomiarowych, podczas gdy obniżenie ciśnień piezometrycznych (obniżenie ustabilizowanego zwierciadła wody) nastąpiło w przypadku 27% studni pomiarowych.

 

 kom 4a 2017 ryc1

Ryc. 1 Mapa zmian położenia zwierciadła wody podziemnej i wydajności źródeł w wybranych reprezentatywnych punktach monitoringu wód podziemnych w marcu 2017 r.

Wydajności źródeł

W marcu br. odnotowano również wzrost średnich wydajności w większości (ponad 83%) obserwowanych źródeł znajdujących się w południowej części Polski. Obniżenie wydajności w stosunku do stanu z poprzedniego miesiąca nastąpiło w tym czasie w 2 spośród 12 obserwowanych źródeł.

 

Poziom rezerw zasobów wód podziemnych

Wielkość rezerw zasobów wód podziemnych warstw wodonośnych o zwierciadle swobodnym w marcu br. utrzymywała się w strefie zmian bezpiecznych dla zaopatrzenia ludności w wodę. W większości analizowanych punktów pomiarowych (ponad 98%) stan rezerw zasobów zmiennych przekraczał 20% w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia (NNG). Rezerwy zasobów wód podziemnych na poziomie niższym niż 20% w stosunku do NNG wystąpiły w 3 punktach obserwacyjnych zlokalizowanych na północy kraju w województwach pomorskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim. W żadnym z analizowanych punktów pomiarowych w ostatnim miesiącu nie odnotowano braku rezerw zasobów wód podziemnych w odniesieniu do poziomu NNG.

Nasilenie, utrzymującej się od wielu miesięcy na znacznym obszarze kraju, niżówki hydrogeologicznej w marcu br. uległo znacznemu zmniejszeniu. W ciągu ostatniego miesiąca niżówka stwierdzona została tylko na niewielkim obszarze w północnej części kraju oraz miejscami w centralnej i południowo-zachodniej Polsce, jednak zjawisko to ma obecnie charakter lokalny, a jego aktualna i prognozowana skala nie daje podstaw do dalszego utrzymywania stanu zagrożenia hydrogeologicznego.

 

kom 4a 2017 ryc2

Ryc. 2 Mapa wybranych punktów reprezentatywnych sieci monitoringu wód podziemnych prezentująca poziom rezerw zasobów wód podziemnych w marcu 2017 r.

W lutym br., w północnej części kraju, nadal utrzymywało się, obserwowane w poprzednich miesiącach, zjawisko niżówki hydrogeologicznej. Przestrzenny zasięg wspomnianego zjawiska w ostatnim miesiącu uległ dalszemu zmniejszeniu.

Obecnie niżówka hydrogeologiczna występuje głównie we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, na obszarze województwa pomorskiego, w północnej części woj. kujawsko-pomorskiego, w północno-zachodniej części woj. mazowieckiego, a także w centralnej i południowej części woj. warmińsko-mazurskiego.

Lokalnie obniżenia średniego poziomu wód gruntowych poniżej granicy stanu niskiego ostrzegawczego zdarzały się w lutym również na obszarze województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego oraz w południowo-zachodniej części województwa mazowieckiego.

kom 3a 2017 ryc3

Ryc. 3. Mapa wybranych reprezentatywnych punktów monitoringu wód podziemnych przedstawiająca wskaźnik zagrożenia niżówką hydrogeologiczną w marcu 2017 r.