Warsztaty International Seabed Authority po raz kolejny w Polsce

60 ekspertów z całego świata spotkało się w Ministerstwie Środowiska, aby rozmawiać na temat wydobycia i pozyskiwania metali ze złóż głębokomorskich. Inicjatorem i głównym organizatorem spotkania była Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego (International Seabed Authority – ISA). Dzięki uprzejmości KGHM Polska Miedź uczestnicy warsztatów mieli także okazję poznać proces technologiczny produkcji miedzi w Hucie Głogów.

W dniach 3-5 września 2018 roku w Ministerstwie Środowiska odbyły się warsztaty pn.: Processing Technologies, Metal Recoveries & Economic Feasibility of Deep Sea Mining.

warsztaty ocean6

Uczestnicy warsztatów Processing Technologies, Metal Recoveries & Economic Feasibility of Deep Sea Mining

ISA jest autonomiczną organizacją utworzoną w oparciu o Konwencję Prawa Morza ONZ z 1982 roku oraz porozumienie o wprowadzeniu w życie XI części tej Konwencji 16 listopada 1994 roku. Aktualnie na forum ISA tworzony jest Kodeks Górniczy, który umożliwi kontraktorom przystąpienie do wydobycia kopalin znajdujących się na dnach oceanów. Polska, jako jeden z kontraktorów, bierze czynny udział w tych pracach, stale uczestnicząc w posiedzeniach Rady MODM oraz posiadając swoich stałych przedstawicieli w Komisji Prawno-Technicznej i w Komitecie Finansowym MODM.

Kopaliny metaliczne występujące w oceanie światowym tj.: konkrecje polimetaliczne, naskorupienia kobaltonośne oraz siarczki masywne są cennym źródłem surowców mineralnych takich jak: złoto, miedź, kobalt, cynk, mangan, chrom, nikiel oraz pierwiastki ziem rzadkich. Tak bogate złoża niewątpliwie rozbudzają ochotę ich zagospodarowania. Przedsiębiorstwa i organizacje zainteresowane górnictwem głębokomorskim prowadzą intensywne badania w celu opracowania technologii efektywnego wydobycia złóż oraz odzyskania z nich cennych surowców przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony ekosystemów dna oceanicznego.

Celem warsztatów było poznanie aktualnego stanu wiedzy i opinii stron zainteresowanych górnictwem głębokomorskim na temat ekonomicznych aspektów wydobycia złóż z dna morskiego, technologii odzyskania metali ze złóż głębokomorskich, ochrony środowiska morskiego przed negatywnymi skutkami wydobycia i produkcji metali ze złóż oraz roli ISA jako organu nadzorującego wszelkie działania kontraktorów w obszarach morskich znajdujących się poza krajową jurysdykcją. Ostatnie tego typu wydarzenie odbyło się 10 lat temu w Indiach. Od tego czasu przedsiębiorstwa poczyniły ogromne postępy w rozwoju technologii wydobywczych i metalurgicznych. Znacznie zwiększyła się także liczba kontraktorów ISA, a wydobycie i produkcja metali ze złóż głębokomorskich stała się realną przyszłością.

warsztaty ocean3

Pan dr Tomasz Nowacki, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (pierwszy z prawej) przywitał gości warsztatów

warsztaty ocean2

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska przywitał uczestników warsztatów

warsztaty ocean5

Uczestnicy warsztatów podczas uroczystej kolacji w Muzeum Geologicznym

Podczas warsztatów, we współpracy z KGHM Polska Miedź, zorganizowano wycieczkę do Huty Głogów, podczas której uczestnicy mieli okazję poznać proces technologiczny produkcji miedzi.

warsztaty ocean4

Spotkanie w Hucie Głogów KGHM Polska Miedź

Były to już drugie warsztaty w tym roku zorganizowane przez Międzynarodową Organizację Dna Morskiego w Polsce. Pierwsze z nich odbyły się w czerwcu w Szczecinie we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim i były poświęcone ochronie środowiska i racjonalnemu zarządzaniu zasobami dna oceanicznego (relacja z wydarzenia).

warsztaty cean7

Zdjęcie grupowe podczas uroczystej kolacji w Muzeum Geologicznym PIG-PIB

Tekst: Agata Kozłowska - Roman
Zdjęcia: Agata Kozłowska - Roman, Paweł Derkowski, Jarosław Chilmon