Rusza realizacja centralnego magazynu próbek geologicznych w Leszczach k/Kłodawy

Nowoczesny magazyn próbek geologicznych dla całej Polski powstanie wkrótce w miejscowości Leszcze w gminie Kłodawa (woj. wielkopolskie). Inwestycję Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB za blisko 28 mln złotych sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 18 października 2018 r. w Leszczach odbyła się konferencja prasowa, podczas której dyrektor PIG-PIB dr Tomasz Nowacki poinformował o szczegółach i terminach planowanej inwestycji. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Witold Czarnecki i Leszek Galemba - posłowie na sejm RP oraz Waldemar Marciniak – Prezes Zarządu Kopalni Soli „Kłodawa”. Inwestycja zapewnieni miejsca na nowe próbki geologiczne w perspektywie do 30 lat.


Podczas konferencji dr Tomasz Nowacki przedstawił koncepcję budowy i funkcjonowania centralnego magazynu próbek geologicznych. Powstanie hala wysokiego składowania o powierzchni około 7500 m2, mieszcząca 1 mln skrzynek z próbkami. Nowoczesna profilatornia oraz zaplecze laboratoryjno-techniczne umożliwi wykonywanie specjalistycznych badań. Obiekt będzie pełnił także funkcje edukacyjno – konferencyjne, służąc geologom i społeczności lokalnej. Magazyn będzie wyposażony w innowacyjny, ekologiczny i „pro-geologiczny” system ogrzewania z wykorzystaniem geotermii niskotemperaturowej. Do centralnego magazynu zostaną przeniesione próbki geologiczne z innych magazynów PIG-PIB oraz zbiory próbek Skarbu Państwa z magazynów PGNiG oraz LOTOS.

leszcze1

Wizualizacja centralnego magazynu próbek geologicznych wraz z budynkiem analityczno-laboratoryjnym (źródło: prezentacja Narodowego Archiwum Geologicznego)

Decyzja o budowie obiektu zapadła w 2012 roku, a 8 lipca 2014 r. została podpisana umowa z NFOŚiGW o dofinansowanie przedsięwzięcia w formie dotacji.

20181018 134902

Dyrektor PIG-PIB dr Tomasz Nowacki (w środku) wraz zaproszonymi gośćmi podczas konferencji prasowej dotyczącej realizacji
inwestycji centralnego magazynu próbek geologicznych (fot. Mariusz Kozajda, Kurier Kolski)

Funkcjonujące w naszym kraju obiekty tego typu, łącznie z obecnym Archiwum Rdzeni i Próbek Geologicznych PIG-PIB w Leszczach, nie mają wystarczającej przepustowości do dalszego gromadzenia informacji geologicznej. Znajduje się w nich ponad 800 tys. skrzynek z próbkami. Corocznie do magazynów przekazywanych jest ponad 23 tys. skrzynek. Nowy magazyn jest zatem bardzo potrzebny.

leszcze2

Lokalizacja centralnego Magazynu próbek geologicznych (źródło: prezentacja Narodowego Archiwum Geologicznego)

Zobacz także: www.youtube.com/watch?v=xvRr-9wBnhM

Przeczytaj o Archiwum Rdzeni i Próbek Geologicznych w Leszczach

Zdjęcia i nagranie wideo: Mariusz Kozajda, Kurier Kolski
Wizualizacje pochodzą z prezentacji przygotowanej przez Narodowe Archiwum Geologiczne (PIG-PIB)