Ukazał się nowy numer Przeglądu Geologicznego

Nowy, październikowy numer Przeglądu Geologicznego jest już dostępny on-line. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie ponad 65 lat, od marca 1953 roku. Dotychczas ukazało się już 788 numerów.


W aktualnym wydaniu Przeglądu Geologicznego (2018-10, tom 66) polecamy artykuł autorstwa prof. Andrzeja Sadurskiego i dr Lesława Skrzypczyka: "Badania hydrogeologiczne w drugim 50-leciu istnienia Państwowego Instytutu Geologicznego na tle ich starszej historii", przygotowany w ramach cyklu "100 lat Państwowego Instytutu Geologicznego - dla gospodarki, nauki i edukacji".  W artykule przypomniano najważniejsze osoby i prace na polu hydrogeologii w przeciągu całej, prawie 100-letniej działalności Instytutu. A była (i jest) to działalność bardzo rozległa, bogata i owocująca licznymi dokonaniami, obejmująca obszarem działania cały kraj i nie tylko.

Na łamach "Przeglądu..." trwa polemika o sposobie funkcjonowania służb geologicznych w Polsce i na świecie oraz o planowanych zmianach w tym zakresie. Prof. Tadeusz Peryt przedstawił swój punkt widzenia w artykule "Audiatur et altera pars: w kwestii realizacji zadań służby geologicznej – polemika". Kolejny raz głos zabrała dr Joanna Osiejewicz, a do dyskusji włączyła się także dr Hanna Wolska, publikując artykuł "Realizacja zadań publicznych a ramy prawne instytutów badawczych".

W numerze polecamy również dwa artykuły naukowe: "System monitorowania procesu hydrokompakcji na przykładzie modelu fizycznego" (autorzy: Robert Kaczmarczyk, Jakub Czurczak, Marta Kumorowska) oraz  "Przydatność pomiarów georadarowych i analiz geomorfometrycznych do rozpoznania wewnętrznej struktury płytkich osuwisk – na przykładzie góry Średniak w Masywie Śnieżnika, Sudety Wschodnie" (autorzy: Małgorzata Makoś i Artur Sobczyk).

Zapraszamy do lektury!

pg 10 2018


Aby zobaczyć cały numer, kliknij link.