Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla projektu Wspólnej Platformy Kartografii Geologicznej

Z wielką przyjemnością informujemy, że realizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB projekt pn. „Utworzenie Wspólnej Platformy Kartografii Geologicznej” został nagrodzony Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2021 w kategorii Innowacyjna digitalizacja i udostępnianie danych. Organizatorem wyróżnienia jest Centrum Inteligentnego Rozwoju.

W konkursie nagradzani są innowatorzy, inwestorzy, osoby i organizacje, których sposób działania i myślenia już lub w przyszłości wpływa na inteligentny i zrównoważony rozwój życia społeczeństwa i gospodarki. Wykazują się przy tym chęcią otwartej komunikacji, upowszechniania i promocji swoich prac od początkowego etapu aż po jego zakończenie.

Większość wyróżnionych projektów znajduje się w fazie realizacji. Nagroda jest wyrazem szacunku dla pomysłu, a także planu na przyszłość realizowanego projektu i podejścia do jego promocji.

nagroda list

Nagrodzony projekt pn. „Utworzenie Wspólnej Platformy Kartografii Geologicznej” (akronim WPKG) to stanowiący duże wyzwanie, złożony i strategiczny projekt państwowej służby geologicznej. Kierownikiem projektu jest Katarzyna Jóźwik z Zakładu Kartografii Geologicznej.

Celem projektu jest integracja zasobów polskiej kartografii geologicznej poprzez ich usystematyzowanie, uporządkowanie i zgromadzenie w zbiorczym zasobie danych (bazie danych GIS i repozytorium plikowym), a następnie udostępnienie poprzez specjalnie w tym celu zaprojektowaną aplikację/przeglądarkę mapową.

W ramach WPKG do końca 2023 roku zgromadzonych i udostępnionych zostanie łącznie około 20 tys. produktów kartograficznych w postaci plików graficznych i tekstowych oraz usług danych przestrzennych. Wspólna Platforma Kartografii Geologicznej połączy zarówno najnowsze produkty kartograficzne, jak i archiwalne mapy geologiczne opracowane przez PIG-PIB i inne jednostki naukowe przez ostatnie dziesięciolecia. Takie rozwiązanie zapewni przyjazne dla użytkownika narzędzia wyszukiwania, analizy i pobierania danych oraz umożliwi równoległe korzystanie z danych z wielu innych źródeł.

Wspólna Platforma Kartografii Geologicznej zawierać będzie nie tylko mapy w wersji cyfrowej, ale również wiele przydatnych informacji, np. o litologii, wieku i genezie skał. Planowane jest wyposażenie aplikacji w funkcje do wykonywania różnorodnych analiz przestrzennych, a także możliwość kierowania prostych i złożonych zapytań do bazy danych. Dzięki temu możliwe będzie określenie lokalizacji obiektów odpowiadających wybranym parametrom, np. wybranie konkretnych wydzieleń litologicznych na terenie danej jednostki administracyjnej.

Z uwagi na skalę udostępnienia zasobów kartograficznych i zakres narzędzi GIS jakie dostępne będą dla użytkowników bezpośrednio w przeglądarce, WPKG jest projektem innowacyjnym również na poziomie kraju. Beneficjentami projektu będą wszyscy, którzy korzystają z map i zbiorów danych geologicznych - zarówno przedsiębiorstwa, jednostki samorządowe, jednostki naukowe, środowisko akademickie, jak i studenci oraz pozostali obywatele, chcący uzyskać dane o budowie geologicznej terenu, warunkach hydrogeologicznych czy środowiskowych.

Równolegle w projekcie WPKG realizowane są także prace związane z budową nowej wersji systemu informatycznego Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1: 50 000 (SMGP), która jest podstawowym produktem kartografii geologicznej PIG-PIB i stanowi dane źródłowe dla wielu innych opracowań geologicznych i tematycznych.

Strona www projektu „Utworzenie Wspólnej Platformy Kartografii Geologicznej (WPKG)”

Gratulujemy prestiżowego wyróżnienia!