Zapraszamy na Dzień Ziemi do Muzeum Geologicznego PIG-PIB

Z okazji Dnia Ziemi Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB organizuje imprezę popularnonaukową ze stoiskami edukacyjnymi, prelekcjami i warsztatami. Zapraszamy wszystkich dużych i małych fanów geologii do wspólnej zabawy 23 kwietnia 2023 r. od godziny 10.00. Muzeum mieści się w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 4 (wejście od ul. Wiśniowej).

Program wydarzenia

Stoiska edukacyjne (10.00 – 15.00)

  • Materia Ziemi - Różnorodność skał oraz bogactwo form i barw minerałów. Sami porównacie ciężar, temperaturę, ziarnistość i fakturę, a nawet zapach i smak różnych skał i minerałów!
    Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB

  • Skamieniały świat - Fascynujące zwierzęta i rośliny sprzed milionów lat. Dowiecie się, jak zachowały się ślady organizmów żyjących przed milionami lat, z bliska zobaczycie i dotkniecie skamieniałości tych organizmów.
    Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB

  • Oblicza rozwoju - Problemy eksploatacji surowców mineralnych i innych zasobów przyrodniczych Ameryki Środkowej. Czy rozwój zawsze jest korzystny, czy daje nieraz zgubne efekty? Na stoisku porozmawiacie o przykładach zaczerpniętych z krajów Ameryki Środkowej.
    Wydział Geografii i Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego

  • Kamienne narzędzia epoki kamienia - prezentacja replik narzędzi – ich rodzajów i sposobów wytwarzania. Na stoisku zobaczycie pokaz obróbki krzemienia, a pod mikroskopem zaobserwujecie ślady użytkowania kamiennych narzędzi.
    Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

  • Mazowieckie Centrum Metalurgiczne - jeden z największych u schyłku starożytności ośrodków hutnictwa żelaza na terenach tzw. barbarzyńskiej Europy. Na stoisku dowiecie się, z czego pozyskiwano żelazo i jak je obrabiano.
    Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie

  • Leśne miasteczko - spotkanie z leśnikami z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie”. Będzie to doskonała okazja, by dowiedzieć się m.in. jak ogromne znaczenie dla lasu ma gleba, na której rośnie, poznać najważniejszy produkt gospodarki leśnej – DREWNO, porozmawiać z leśnikami czy spróbować swych sił w budowaniu drewnianego domku. W programie warsztaty malowania na kamykach, budowa domku z drewna, zabawy i obróbka drewna, poznawanie jego rodzajów i właściwości.
    Lasy Państwowe

  • Badania paleontologiczne w rejonach polarnych zaprezentowane zostaną unikatowe skamieniałości pozyskane w trakcie wypraw polskich paleontologów do Arktyki i Antarktyki. Uczestnicy takich wypraw odpowiedzą na Wasze pytania. 
    Muzeum Ewolucji – Instytut Paleobiologii PAN

  • Podchody geologiczne – Eartcaching - na czym polega, jak zacząć grać, kto może się bawić? Na te i wiele innych pytań dotyczących Earthcachingu odpowiedzą wieloletni gracze. Dla chętnych gra muzealna!
    Stowarzyszenie Geocaching Warszawa

  • Geologia dla najmłodszych - wykopaliska paleontologiczne odkopywanie szkieletu silezura, poszukiwanie i rozpoznawanie skamieniałości bezkręgowców.
    Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB

  • Konkursy geologiczne i geograficzne - dla małych i dużych
    Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB

Prelekcje popularnonaukowe

  • 10.15 – 11.00
    Polscy Paleontolodzy w Arktyce i Antarktyce 
    dr hab. Błażej Błażejowski (Instytut Paleobiologii PAN)


  • 11.15 – 12.00
    Pterozaury, władcy nieba epoki dinozaurów 
    Natalia Jagielska (Państwowy Instytut Geologiczny – PIB)


  • 12.15 – 13.00
    Jak badamy tropy dinozaurów
     
    Gerard Gierliński (Państwowy Instytut Geologiczny – PIB)


  • 13.15 – 14.00
    Człowiek – w poszukiwaniu początków nas samych
     
    dr hab. Wiesław Więckowski (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)


  • 14.15 – 15.00 
    Poszukiwanie skarbów Ziemi – Earthcaching
     
    Bożena Mioduszewska (Stowarzyszenie Geocaching Warszawa)



Warsztaty geologiczne, paleontologiczne i geograficzno-socjologiczne dla starszej młodzieży (od 14 roku życia) i dorosłych  

Uwaga – na warsztaty obowiązują zapisy. Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie Muzeum Geologicznego PIG-PIB >>

  • 10.15 – 11.15
    Skalne dociekania czym różni się marmur od kwarcytu, co wspólnego ma ryolit z granitem, gdzie powstają skały wapienne, a gdzie piaskowce itp.
    Warsztaty pozwolą zauważyć piękno i wyjątkowość otaczających skał.
    Liczba uczestników: 24

  • 11.45 – 12.45
    Władcy pradawnych mórz – jakie zwierzęta królowały w dawnych morzach przed setkami milionów lat, czym są skamieniałości i po co się je bada, jak wygląda praca paleontologa?
    Podczas warsztatów znajdziecie odpowiedź na te pytania i na wiele innych zagadek z przeszłości Ziemi.
    Liczba uczestników: 20

  • 13.15 – 14.45 
    Porozmawiajmy o rozwoju – co niesie ze sobą szeroko rozumiany rozwój? Jakie przynosi sukcesy i jakie są jego przykre konsekwencje?
    Zamiarem prowadzących jest aby uczestnicy warsztatów podjęli refleksję nad wartościami z jakimi wiąże się kwestia rozwoju. Rezultatem będzie nabycie przez nich umiejętności krytycznego myślenia o projektach rozwojowych (infrastrukturalnych programach społecznych, etc.)
    Liczba uczestników: 10

Zapowiada się dzień pełen atrakcji – zapraszamy!