Prezydent podpisał ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym

komorowskiDnia 25 sierpnia 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym. Ustawa reguluje opodatkowanie zysków z eksploatacji węglowodorów.

 

 

 

Podstawowym celem ustawy jest umożliwienie udziału Skarbu Państwa RP w zyskach z wydobycia węglowodorów i zapewnienie odpowiedniej stopy zwrotu inwestorom.

 

W myśl przepisów ustawy węglowodorami są: ropa naftowa, gaz ziemny oraz ich naturalne pochodne, z wyjątkiem metanu występującego w złożach węgla kamiennego oraz metanu występującego jako kopalina towarzysząca.

 

Ustawa wprowadza do polskiego systemu prawnego nowy, specjalny podatek węglowodorowy oraz rozszerza zakres przedmiotowy podatku od wydobycia niektórych kopalin o wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej.

 

Regulacje wprowadzają pobieranie przez państwo tzw. renty surowcowej z tytułu działalności wydobywczej. Renta surowcowa jest definiowana jako nadwyżka przychodów ze sprzedaży surowca nad całkowitymi kosztami jego wydobycia.

 

Docelowo renta surowcowa ma wynosić maksymalnie 40% dochodu z działalności wydobywczej i będzie się składać z:

  • podatku węglowodorowego (0-25% zysków z działalności wydobywczej w zależności od wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę),
  • podatku od wydobycia niektórych kopalin - w przypadku gazu konwencjonalnego wyniesie on 3%, w przypadku gazu niekonwencjonalnego - 1%, natomiast w przypadku ropy konwencjonalnej - 6%, a niekonwencjonalnej - 3%.

Ponadto, firmy zapłacą jeszcze podatek CIT oraz podatek od nieruchomości.

 

Ustawa określa też wysokość opłaty eksploatacyjnej, która zasila budżety samorządów lokalnych (gmin, powiatów i województw) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opłata ta ma wzrosnąć z 6 do 24 zł za wydobycie 1000 m3 gazu ziemnego i z 36 do 50 zł za wydobycie 1 tony ropy naftowej.

 

Ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r., ale system opodatkowania wydobywanych węglowodorów będzie obowiązywać dopiero od 2020 r. Wyjątkiem jest m.in. zapis dotyczący składania deklaracji podatkowych przez Internet, który zacznie obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia.

 

Rządowy projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym wpłynął do Sejmu 23 kwietnia 2014 r. Cały proces legislacyjny trwał ponad 2 lata. Przebieg prac nad ustawą można śledzić na stronie Sejmu.

 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Opracowały: Agnieszka Szczypiorska i Anita Starzycka