Testy przewodnictwa cieplnego gruntu TRT

pompy ciepla trt

Ponieważ wzrasta zapotrzebowanie na fachową informację o możliwościach zastosowania w budownictwie systemów wykorzystujących energię geotermalną, Państwowy Instytut Geologiczny oferuje pomoc w tej dziedzinie i merytoryczne wsparcie. Oceniamy potencjał geotermalny ziemi do budowy energooszczędnych domów i wskazujemy odpowiednią lokalizację tego typu inwestycji. Możemy szybko określić przewidywaną wydajność gruntowych wymienników ciepła (wymienniki pionowe, instalowane w otworze wiertniczym), wspomagając w ten sposób proces wstępnego planowania instalacji gruntowych pomp ciepła.

 

WYKONUJEMY:

  • badania współczynnika efektywnego przewodnictwa cieplnego metodą TRT
  • projekty robót geologicznych pod zabudowę gruntowych wymienników ciepła (GWC)
  • nadzór geologiczny i naukowy nad wykonywaniem podziemnej części instalacji geotermalnej
  • opinie i ekspertyzy dokumentacji powykonawczych dolnego źródła ciepła

 

DYSPONUJEMY:

Dysponujemy nowoczesnym sprzętem pomiarowym (sonda TRT, urządzenia laboratoryjne do określania przewodności i pojemności cieplnej gruntów i skał) oraz wykwalifikowaną kadrą specjalistów posiadających niezbędne uprawnienia geologiczne.

 

TEST REAKCJI TERMICZNEJ (TRT)

Jest to pomiar współczynnika efektywnego przewodnictwa cieplnego gruntu, wykonywany w celu prawidłowego oszacowania zdolności gruntu do przekazywania ciepła. Dzięki badaniu TRT można dostosować projektowany geotermalny system ogrzewania i chłodzenia obiektu budowlanego do rzeczywistych warunków termicznych ziemi, a tym samym uniknąć niedoborów energii w systemie.

 

Wykonanie testu TRT jest konieczne w przypadku planowania wszystkich dużych instalacji grzewczych, o mocy powyżej 50 kW, np. dla obiektów użyteczności publicznej.

 

Test TRT bazuje na metodzie echa temperaturowego. Zabieg polega na iniekcji energii cieplnej do otworu wyposażonego w gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Czynnik roboczy (np. solanka lub glikol), krążąc w układzie zamkniętym wymiennika i urządzenia pomiarowego, przekazuje ciepło do gruntu. Urządzenie rejestruje temperaturę czynnika roboczego na wlocie i wylocie z GWC.

 

 

KONTAKT

Warszawa

mgr inż. Grzegorz Ryżyński
Program Bezpieczna Infrastruktura i Środowisko
tel. 22 45 92 707, tel. kom. 696 647 828
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.