Testy przewodnictwa cieplnego gruntu TRT

Test reakcji termicznej - sonda TRT


Ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na fachową informację o możliwościach zastosowania w budownictwie systemów wykorzystujących energię geotermalną, Państwowy Instytut Geologiczny oferuje pomoc w tej dziedzinie i merytoryczne wsparcie. Oceniamy potencjał geotermalny ziemi do budowy energooszczędnych domów i wskazujemy odpowiednią lokalizację tego typu inwestycji. Możemy szybko określić przewidywaną wydajność gruntowych wymienników ciepła (wymienniki pionowe, instalowane w otworze wiertniczym), wspomagając w ten sposób proces wstępnego planowania instalacji gruntowych pomp ciepła.

WYKONUJEMY:

  • badania współczynnika efektywnego przewodnictwa cieplnego metodą TRT,
  • projekty robót geologicznych pod zabudowę gruntowych wymienników ciepła (GWC),
  • nadzór geologiczny i naukowy nad wykonywaniem podziemnej części instalacji geotermalnej,
  • opinie i ekspertyzy dokumentacji powykonawczych dolnego źródła ciepła.

DYSPONUJEMY:

Dysponujemy nowoczesnym sprzętem pomiarowym (sonda TRT, urządzenia laboratoryjne do określania przewodności i pojemności cieplnej gruntów i skał) oraz wykwalifikowaną kadrą specjalistów posiadających niezbędne uprawnienia geologiczne.

TEST REAKCJI TERMICZNEJ (TRT)

Jest to pomiar współczynnika efektywnego przewodnictwa cieplnego gruntu, wykonywany w celu prawidłowego oszacowania zdolności gruntu do przekazywania ciepła. Dzięki badaniu TRT można dostosować projektowany geotermalny system ogrzewania i chłodzenia obiektu budowlanego do rzeczywistych warunków termicznych ziemi, a tym samym uniknąć niedoborów energii w systemie.

Wykonanie testu TRT jest konieczne w przypadku planowania wszystkich dużych instalacji grzewczych, o mocy powyżej 50 kW, np. dla obiektów użyteczności publicznej.

Test TRT bazuje na metodzie echa temperaturowego. Zabieg polega na iniekcji energii cieplnej do otworu wyposażonego w gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Czynnik roboczy (np. solanka lub glikol), krążąc w układzie zamkniętym wymiennika i urządzenia pomiarowego, przekazuje ciepło do gruntu. Urządzenie rejestruje temperaturę czynnika roboczego na wlocie i wylocie z GWC.

KONTAKT

mgr inż. Grzegorz Ryżyński
Zakład Geologii Inżynierskiej
tel. 22 45 92 707
tel. kom. 696 647 828
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr Mateusz Żeruń
Zakład Geologii Inżynierskiej
tel. 22 450 2356
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat Zakładu Geologii Inżynierskiej
tel. 22 459 2524