Ukazał się nowy numer Przeglądu Geologicznego

Najnowszy, wrześniowy numer Przeglądu Geologicznego jest już dostępny on-line. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie ponad 65 lat, od marca 1953 roku. Dotychczas ukazało się już 787 numerów.


W aktualnym wydaniu Przeglądu Geologicznego (2018-09, tom 66) polecamy artykuł "Badania złóż surowców metalicznych przez Państwowy Instytut Geologiczny", z cyklu "100 lat Państwowego Instytutu Geologicznego - dla gospodarki, nauki i edukacji".  Autorzy - Sławomir Oszczepalski, Janina Wiszniewska oraz  Stanisław Mikulski - przedstawili przebieg prac poszukiwawczych w zakresie rud metali, prowadzonych przez Instytut od początku swojego istnienia. Prace wykonane przez geologów umożliwiły intensywny rozwój górnictwa i polskiej gospodarki w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Ostatnie zmiany w prawie przedstawiła Aleksandra Szydzik w artykule "Koncesja w ustawie – Prawo geologiczne i górnicze w świetle ostatnich zmian legislacyjnych". Oprócz omówienia samych zmian, autorka podjęła  próbę odpowiedzi na pytanie, czy przeniesienie przepisów ogólnych do ustawy sektorowej przyczyni się do lepszego zrozumienia przepisów wśród potencjalnych odbiorców.

Głos w trwającej dyskusji o planowanych zmianach w funkcjonowaniu służby geologicznej zabrał po raz kolejny Tadeusz Peryt, przedstawiając "Uwagi o zasadach funkcjonowania państwowych służb geologicznych w krajach Unii Europejskiej"Uwagi o zasadach funkcjonowania państwowych służb geologicznych w krajach Unii Europejskiej".

Polemikę z Profesorem podjęła Joanna Osiejewicz, prezentując w artykule "Audiatur et altera pars – w kwestii realizacji zadań służby geologicznej"Audiatur et altera pars – w kwestii realizacji zadań służby geologicznej" ewolucję zadań służb geologicznych oraz organizację i zadania niemieckiej służby geologicznej.

Geologia medyczna jest nieczęsto reprezentowana na łamach Przeglądu Geologicznego, tym bardziej warto przeczytać artykuł "Zastosowanie analizy przestrzennej do oceny jakości kopaliny na przykładzie wybranych złóż torfów leczniczych północnej Polski", którego autorami są Barbara Kiełczawa i Michał Kamiński. W artykule przedstawiono wyniki analizy wybranych parametrów fizykochemicznych torfów leczniczych wydobywanych w północnej Polsce, co umożliwi racjonalne wykorzystanie tego surowca.

Zapraszamy do lektury!

pg

Aby zobaczyć cały numer, kliknij link.